Zespół Muzyki Dawnej Hortus Musicus, działający w Domu Kultury SCK, obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Młodzi muzycy, wraz z ich mentorem i założycielem zespołu Tomaszem Nowakowskim, zapraszają na koncert jubileuszowy, który odbędzie się 30 września o godz. 19 w Sali kameralnej (sala nr 1) Domu Kultury SCK.
Jubileusz Hortus Musicus
W sobotnim wydarzeniu wystąpią trzy składy Hortus Musicus, będzie więc to koncert pokoleń. W pierwszym składzie wystąpią muzycy, którzy występowali w Hortusie w latach 2006-14. Drugi skład stanowią młodzi ludzie, którzy do zespołu przyszli w 2013 roku i mimo, że są obecnie studentami III roku, nadal występują, gdy tylko mają po temu okazję. Trzeci skład tworzą młodzi członkowie zespołu, którzy przyszli do zespołu w 2020 lub później, a w obecnym składzie grają od czerwca tego roku. Koncert pokoleń poprowadzą dwie członkinie zespołu Hortus Musicus, czyli Olga Szęszoł i Kalina Rokosz.
Dorobek artystyczny zespołu jest bardzo bogaty. Zespół uczestniczy w festiwalach, koncertach, warsztatach muzycznych. Ma na swoim koncie liczne sukcesy. Niewątpliwie największym z nich jest wielokrotny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu i zdobyte w ciągu 25 lat wyróżnienia i nagrody – złota (2013), srebrne (2002, 2011, 2012, 2017, 2020) i brązowe (2003, 2010, 2011, 2016, 2018, 2019) Harfy Eola. Konsekwencją sukcesów na kaliskim festiwalu są zaproszenia do udziału w koncertach i festiwalach na terenie całej Polski. I tak zespół wielokrotnie uczestniczył w festiwalach muzyki dawnej m.in. w: Bierzwniku, Świeradowie Zdroju, Starachowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Polkowicach, Przemkowie, Żywcu, Dębnie, Tarnowie, Kaliszu, Busku -Zdroju, Warszawie, Jarosławiu i Radomiu, a także niemieckim mieście Lohne. Reprezentował województwo podkarpackie na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze w 2000 roku, występując tam z szeregiem koncertów. Oczywiście Hortus Musicus nie zapomina o rodzimej publiczności, uświetniając swymi koncertami różnorodne imprezy lokalne.Jest laureatem mieleckiej nagrody „Albertus”.
Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie do nagrania „Psalmów Mikołaja Gomółki”, koncerty w rzeszowskim studio radiowym, transmitowane przez program II PR oraz wydanie płyty, na której znalazła się muzyka z trzech okresów działalności zespołu, wykonana między innymi na kopiach instrumentów dawnych.
Skład zespołu ulega ciągłej rotacji. Wykształcił już wielu muzyków zafascynowanych urokiem muzyki dawnej.
Organizatorem koncertu jest Dom Kultury SCK. Bezpłatne bilety wstępu dostępne są w kasie kina Galaktyka.
Małgorzata Rojkowicz
p r o m o c j a :
Ikony pisane na ślub, chrzest, urodziny, imieniny i inne okazje
Włodek Gąsiewski, Krystyna Gargas-Gąsiewska „Bieszczadzkie szlaki ikon – droga do Łopienki” wydanie drugie 2022