Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Nadwisłocze / Książki nadesłane: Teresa Paryna, Rozmowa z rzeką

Książki nadesłane: Teresa Paryna, Rozmowa z rzeką

Szanowni Czytelnicy. Od czasu do czasu docierają do mnie tradycyjną pocztą drukowane książki autorskie, poetyckie, prozy, wspomnieniowe czy historyczne. W miarę czasu wszystkie z nich przedstawiam na łamach portalu www.promocja.mielec.pl oraz prowadzonych przeze mnie grup społecznościowych Face Booka i dziękuję autorom za ich nadesłanie i dedykacje. Po uzgodnieniu z autorami informacje te ukażą się również w planowanym jubileuszowym wydaniu Historyczno-Kulturalnego „Nadwisłocza” nr 50, w dwudziestolecie ukazywania się przez lata 2003-2023. Będzie to wydanie specjalne, w dużym albumowym formacie A-4, w twardych okładkach i kredowych kolorowych stronach. Poza różnego rodzaju artykułami zamieścimy w nim obszerny spis treści wszystkich dotychczasowych numerów, wymieniając oczywiście wszystkich dotychczasowych autorów i współpracowników. Tradycyjnie też wydanie ukaże się w limitowanej wersji drukowanej oraz bezpłatnej internetowej, co zapewni szeroki dostęp szerokiego grona czytelników. Ze względu na to, że poprzez wersję internetową publikacja dotrze także do czytelników zagranicznych, możliwe będzie zamieszczenie tłumaczeń lub omówień obcojęzycznych.

Na łamach naszego portalu Teresa Paryna pojawia się w kilkudziesięciu tzw. wynikach wyszukiwania. Ostatnio w styczniu 2022 r. przytaczaliśmy „Wywiad dr Bernardyny Banaś po promocji książki poetyckiej Teresy Paryny pt. „Rozmowa z Rzeką”. W ślad za nim dotarła do nas omawiana książka poetycka, którą niniejszym prezentujemy w postaci krótkiej notki bibliograficznej. Przy okazji gratulujemy autorce  Honorowej Nagrody „Książka Roku” 2021 ZLP Oddział w Rzeszowie  za tomik poetycki „Przy porannej kawie”.

Tak się składa, że prawie każda miejscowość w Polsce i nie tylko położona jest nad jakąż rzeką lub innym zbiornikiem wodnym. Był to jeden z ważnych czynników osadniczych, stosowany po dzień dzisiejszy. Rzeki były dla powstających miejscowości źródłem cennej wody, pożywienia, drogą transportową. Czasem nawet chroniły przed intruzami. W dzisiejszych czasach pełnią raczej walory przyrodnicze i rekreacyjne, a czasami podczas wezbrań bywają nawet nieznośne. Śmiało można więc powiedzieć, że rzeki są jak matki dla naszych małych ojczyzn, chociaż nie zawsze oddajemy im matczyną cześć i miłość. Tresa Paryna to zrobiła poprzez swoje wiersze. Zachęcam do ich lektury i naśladownictwa w różnych formach twórczych. Jestem też pełen podziwu dla wytrwałości artystycznej poprzez którą autorka propaguje swoją całkiem nie tak małą przemyską Ojczyznę.

Tomik ma format A-5, kolorowe okładki i zawiera 132 strony. Konsultacji literackiej dokonała dr Zofia Brzuchowska, zilustrowała go Teresa Paryna. Jest opatrzony nr ISBN 978-83-62729-41-8  i sygnowany Przemyśl 2021.

Włodek Gąsiewski

Zobacz także:

Wywiad dr Bernardyny Banaś po promocji książki poetyckiej Teresy Paryny pt. „Rozmowa z Rzeką”

Zapraszam do lektury:

V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego

 

 

Sprawdź również

Warsztaty rodzinne

W niedzielę, 15 grudnia, w Centrum Wystawienniczo-Promocyjnym instruktorka plastyki Agnieszka Szala-Jagiełło pomagała tworzyć mielczanom  ozdoby …