Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Kulturalne menu Samorządowego Centrum Kultury

Kulturalne menu Samorządowego Centrum Kultury

dom kulturyJeszcze końcówka lutego i marzec

Luty

Wystawa poplenerowa

12 lutego – 6 marca – wystawa będąca pokłosiem dwóch podkarpackich plenerów: Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego Łańcut 2015 i Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Kolbuszowa 2015. Wstęp wolny.

Oba plenery mają długą tradycję i sporo osiągnięć, na przykład w postaci wielu wystaw w kraju i zagranicą. Od lat w Galerii Domu Kultury SCK prezentowane są najlepsze prace stworzone podczas tych plenerów i z roku na rok poziom tych wystaw jest coraz wyższy.

Międzynarodowy Plener Malarsko – Rzeźbiarski  odbył się już po raz 17. Jego ideą jest umożliwienie wymiany doświadczeń pomiędzy artystami – plastykami z Polski i krajów ościennych, m.in. malarze m.in. z Białorusi, Ukrainy, Litwy.

Plener kolbuszowski odbył się po raz piętnasty. Do ościennej Kolbuszowej zawitali artyści malarze z całej Polski. Przybyli twórcy i z bliższa, czyli z Rzeszowa, Mielca, Strzyżowa, Bóbrki czy Przemyśla, ale także z Wrocławia, Gdańska, Łomży, Cieszyna, Limanowej, Warszawy oraz z Ukrainy i ze Szwecji.

 

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki można odebrać w pok. nr 10 DK SCK od godz. 12 do 15 od poniedziałku do piątku.

 

,,Świat Sławnego” – wystawa

4 lutego – 25 marca – wystawa ze zbioru Spotkań z Historią w Warszawie pt. ,,Świat Sławnego – Warszawa Polska Europa lat 50.” ,,Świat Sławnego” to znakomita czarno-biała opowieść o pierwszych latach drugiej połowy XX wieku, ,,napisana” obiektywem przez fotografika Władysława Sławnego.

Na wystawę zapraszamy do galerii ,,Jadernówka” Oddziału Fotograficznego Muzeum Regionalnego w Mielcu przy ulicy Jadernych 19.

 

 

Spektakl teatralny dla dzieci

23 lutego, godz. 9, sala widowiskowa Domu Kultury SCK – ,,Smoki” – spektakl teatralny dla dzieci przygotowany przez Teatr ,,Maska”w Rzeszowie, który tak zachęca do obejrzenia spektaklu: ,,Zapraszamy do świata wyobraźni i humoru. Do krainy smoków i ludzi wymyślonej przez Malinę Prześlugę.  Jedyną taką, niepowtarzalną autorkę nowej literatury dla dzieci. Kto nie z nami, ten nie smok!”

Bilety 10 zł.

 

Marzec

Koncert

6 marca, godz. 17, sala widowiskowa DK SCK – Koncert z okazji Dnia Kobiet. Ten koncert to już mała tradycja Domu Kultury. W tym roku dla pań wystąpią jak zwykle artyści i zespoły rodem z Mielca, chociaż organizatorzy zapowiadają, że będą też wschodzące gwiazdy polskiej muzyki. W programie występy m.in. Orkiestry Dętej i Big Bandu SCK.

Bilety – 15 zł.

Koncert ,,Rzeszowiaków”

13 marca, godz. 17 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Rzeszowiacy” i ,,Mali Rzeszowiacy” z cyklu ,,Rzeszowiacy budzą wiosnę”. Zwyczaj wywoływania wiosny przez najsłynniejszy mielecki zespół przyjął się i zawsze gromadzi setki mielczan na widowni sali widowiskowej SCK. W tym roku ZPiT ,,Rzeszowiacy” będą musieli zdać podwójny egzamin: oczarować publiczność i… komisję weryfikacyjną CIOFF – Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). CIOFF od początku swojego istnienia jest członkiem UNESCO, a jej działania w zakresie światowego mecenatu nad kulturą tradycyjną, mają m.in na celu: ochronę folkloru i sztuki ludowej, utrwalanie i prezentowanie piękna tradycyjnych kultur różnych narodów oraz budzenie dla nich zrozumienia i szacunku, rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie zachowania i popularyzowania folkloru i sztuki ludowej.

Polska sekcja CIOFF oceni, czy nasz zespół nadal może reprezentować folklor Polski poza granicami kraju, czy nasze zespoły będą mogły wyjeżdżać na festiwale folklorystyczne organizowane przez tę organizację. Taka weryfikacja odbywa się co trzy lata. Będzie więc jak zwykle piękny taniec z dodatkową nutką tremy związanej z egzaminem.

 

Wystawa

11 marca – 10 kwietnia – wystawa rzeźby Piotra Worońca i Marcina Myśliwca w Galerii Domu Kultury SCK.

Obu artystów łączy to, że rzeźbią w drewnie. Los zetknął ich podczas studiów na Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie i Woli Sękowej. Marcin Myśliwiec przyznaje, że ten czas wspólnych studiów, przyjaźń i charyzma Worońca wywarła inspiratorski wpływ na jego osobowość twórczą. Myśliwiec ma na swoim koncie wystawy indywidualne oraz liczne poplenerowe. Od lat mieszka w Mielcu.

W twórczości Piotra Worońca drewno jest podstawowym materiałem twórczym, które łączy z fragmentami metalowych części, włóknami, skórą, kamieniami. Jego prace wystawiane są w Polsce, jak również poza granicami kraju.

Koncert

15 marca, godz. 19.30, kościół p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – koncert wielkopostny ,,Znak pokoju”. Ten spektakl to poetycko-muzyczna refleksja nad rzeczywistością XXI wieku w rytm wierszy: ks. Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Jana Pawła II, Wisławy Szymborskiej. Poetycki spektakl to głośne wołanie o pokój i poszanowanie godności człowieka. Wiersze recytował będzie Edward Linde Lubaszenko (lub Łukasz Nowicki), a muzyczne tło stanowić będzie muzyka Cezarego Chmiela.

 

Spektakl muzyczno-taneczny

16 marca, godz. 19.30, sala widowiskowa DK SCK – koncert muzyki i tańca irlandzkiego w wykonaniu zespołów: ,,Beltaine” i ,,Glendalough”.

Beltaine to jeden z bardziej oryginalnych zespołów polskiej sceny „world music”. Główną inspiracją dla muzyków jest szeroko pojęta tradycja irlandzka i bretońska. Od początku ogromną siłą Beltaine były żywiołowe koncerty, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność na każdej szerokości geograficznej. Grupa koncertowała m.in. w Malezji, Meksyku, USA i Kanadzie; jest regularnie  zapraszana  na prestiżowe festiwale  w całej Europie. Glendalough to zespół poszukający nowych możliwości wykorzystania  tradycyjnego tańca irlandzkiego. Wykonuje delikatny taniec w baletkach i widowiskowy  step irlandzki, a jego wizytówką są fuzje tańca irlandzkiego z innymi stylami, takimi jak tango argentyńskie, flamenco, taniec ludowy, tribal  czy jazz.

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …