Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę „POLSKIE NOBLISTKI”

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę „POLSKIE NOBLISTKI”

Ekspozycję można oglądać w holu MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. Wystawa poświęcona jest Polkom, które otrzymały nagrodę Nobla za wybitne osiągnięcia naukowe i literackie. Na świecie nagrodę Nobla otrzymało 49 kobiet, w tym 3 Polki: Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk.

Polskie noblistki

Warto podkreślić, że pierwszą kobietą – laureatką nagrody Nobla, była Polka, która odebrała aż dwie nagrody: z fizyki i chemii. W 1903 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała nagrodę w dziedzinie fizyki, za badanie zjawiska promieniotwórczości. W 1911 r. odebrała kolejnego Nobla, tym razem w dziedzinie chemii za wydzielenie radu.

Kolejnymi Polkami, które otrzymały nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie literatury, były: Wisława Szymborska (w 1996 r.) i Olga Tokarczuk (w 2019 r.). Na wystawie wyeksponowane są życiorysy i osiągnięcia laureatek nagrody Nobla. Nie zabrakło również książek, biografii słynnych Polek, w które licznie zaopatrzona jest Miejska Biblioteka Publiczna SCK. Szczególnie bogatą bazą źródłową może poszczycić się Maria Skłodowska-Curie. W zasobach MBP znajdują się m.in.: „Życie Marii Curie” S.Quin, „Geniusz i obsesja” B. Goldsmith, „Maria Skłodowska-Curie i jej córki” S. Emling, „Maria i Piotr Curie” J.N. Fenwick oraz liczne wydania albumowe.

Na wystawie znalazły się tomiki wierszy Wisławy Szymborskiej: „Chwila”, „Widok z ziarnkiem piasku”, „Dwukropek”, „Lektury nadobowiązkowe”, „Nic dwa razy”, „Miłość szczęśliwa i inne wiersze”. Biografie o fenomenie twórczości poetki napisały m.in. A. Wiatr „Syzyf poezji w piekle współczesności”, A. Piekarska „Zachwyt i rozpacz”, A. Bikont, J. Szczęsna „Pamiątkowe rupiecie”.

Nie zabrakło oczywiście najbardziej poczytnych książek oraz audiobooków naszej najnowszej noblistki Olgi Tokarczuk: „Prawiek i inne czasy”, „Księgi Jakubowe”, „Podróż ludzi księgi”, „Ostatnie historie”, „Anna In w grobowcach świata”.

Wszystkie wyeksponowane książki, audiobooki oraz filmy można wypożyczać do domu .

Inspiracją do ekspozycji, która dostępna będzie w MBP w marcu, są obchody Dnia Kobiet.

Małgorzata Rojkowicz

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …