Mielec – 4 czerwca 1989 – próba oceny
Mija 27 rocznica pierwszych, w części wolnych wyborów sejmowych w Polsce 4 czerwca 1989 r. i w pełni wolnych wyborów do senatu. Otworzyły one drogę dla przemian ustrojowych w Polsce i powstania w pełni niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. Wybory te wiązały się z całą dekadą walki Polaków o wolność społeczną i narodową. 4 czerwca 1989 r. Polska dała też przykład Europie i światu, jak można pokojowo doprowadzić do upadku realnego socjalizmu i przywrócić rządy demokracji. Niestety jednak, ale wydarzenie to nie jest należycie upamiętniane. Wiele osób, które wówczas poświęcało swoje życie zostało zapomnianych, a na piedestał stawiają się ci, którzy wówczas i później nie odgrywali żadnej roli w odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę.
Jako aktywny uczestnik tamtych wydarzeń składam tą drogą podziękowanie dla tysięcy działaczy ówczesnej „Solidarności” i Komitetu Obywatelskiego ,,Solidarność” w Mielcu i na Ziemi Mieleckiej, m.in. zmarłemu niedawno Januszowi Pilchowi – działaczowi ,,Solidarności” Nauczycielskiej, działaczowi społecznemu i politycznemu, byłemu radnemu Rady Powiatu Mieleckiego, którego osoba w żaden sposób nie została upamiętniona. Oczywiście takich osób, także już zmarłych lub żyjących skromnie, a nawet w ubóstwie można byłoby wymienić znacznie więcej. W tym oczywiście pierwszego niezależnego powojennego posła Ziemi Mieleckiej Stanisława Padykułę, z którym miałem zaszczyt współpracować.
Włodzimierz Gąsiewski
Poniżej w pliku pdf prezentujemy kilka artykułów o tamtych czasach. Ukazały się one w kwartalniku ,,Nadwisłocze” nr 2(23) z 2009 r., są to:
Włodzimierz Gąsiewski, Mielec – 4 czerwca 1989 – próba oceny. Mielec szybko zapomina (felieton od redakcji, informacja o ekspozycji w redakcji Nadwisłocza;
Władysław Bieniek, 20 lat powstania Komitetu Obywatelskiego NSZZ „Solidarność” w Mielcu;
Jan Szymański, Jak obaliłem socjalizm.
Zapraszamy do lektury: ndw23_09 – 4 czerwca
Zobacz także:
Stanowisko Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego