Wykonują setki operacji rocznie, już mogą szkolić innych
Mielecki oddział ginekologii ponad dwa lata temu rozpoczął starania o rozwój w kierunku zabiegowym. Dziś, po wielu szkoleniach i warsztatach oraz setkach udanych operacji, m.in. likwidujących problem wysiłkowego nietrzymania moczu czy obniżenia narządów rodnych, jest gotowy, by swoją wiedzą dzielić się z innymi fachowcami. Już 14 października odbędą się warsztaty poświęcone tej tematyce, podczas której lekarze-goście zobaczą 6 zabiegów.
Jak mówi ordynator oddziału dr n. med. Dariusz Komorowski, nie ma wątpliwości, że tego typu zabiegi są niezwykłe cenną częścią oferty medycznej oddziału ginekologicznego. – Wysiłkowe nietrzymanie moczu paraliżuje aktywność kobiet, które mają wręcz poczucie niepełnosprawności. Krępujący kłopot uniemożliwia normalną aktywność, a tymczasem zabieg wszczepienia specjalnych taśm-siatek i kilka dni hospitalizacji pozwalają o nim zapomnieć – mówi lekarz. Jak dodaje, gdy on i asystenci z jego oddziału rozpoczynali pracę, musieli się uczyć od zagranicznych specjalistów w Amsterdamie, Pradze, Berlinie, ale potem także już w Warszawie, czy Rzeszowie. – Dziś okazuje się, że to do nas lekarze zwracają o informację i rady, a pamiętając jak nam samym były potrzebne, chcemy zorganizować konferencję z warsztatami dla specjalistów, którzy kształcą się w kierunku uroginekologii – wyjaśnia dr Komorowski.
A jest się czym się dzielić, bo doświadczeń nie brakuje. O ile kilka lat temu w Mielcu wykonywano około 100 operacji rocznie, to teraz tylko w tym roku ginekolodzy w Mielcu przeprowadzili ich już około 350. – Co bardzo ważne, pracujemy na taśmach wysokiej jakości, które co prawda kosztują więcej, ale pozwalają osiągnąć rewelacyjne rezultaty, mamy oczywiście także najaktualniejszą wiedzę, w tej chwili już duże doświadczenie, co przekłada się na bardzo znikomy odsetek powikłań. Wyrobiliśmy sobie markę, a teraz chcemy się dzielić wiedzą z lekarzami m.in. z Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Kielc, Katowic, Krynicy i Brzeska – deklaruje ordynator. Lekarze będą się przyglądać i brać czynny udział w zabiegach wykonywanych na bloku operacyjnym mieleckiego szpitala.
Dyrekcja szpitala jest bardzo zadowolona z rozwoju oddziału i tego, że wiele pacjentek, które przeszły zabieg chwali efekty, podkreśla, że odzyskanie zdrowia wpłynęło na zmianę życia ich samych i ich rodzin. – Doceniają to również specjaliści z okolicznych ośrodków wykonujących takie zabiegi i chcący poszerzać swoją wiedzę, co pokazuje, że strategia rozwoju oddziału była trafnie zaplanowana – mówi Leszek Kołacz, dyrektor szpitala.
Fot. Pod koniec 2012 roku mielecka ginekologia otrzymała wyróżnienie od firmy, z którą współpracuje w zakresie wdrażania taśm-siatek, za nowatorskie podejście i znikomy odsetek powikłań.
Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik prasowy szpitala w Mielcu