Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Mieleckie firmy w energetycznym klastrze przyszłości

Mieleckie firmy w energetycznym klastrze przyszłości

Trzy przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, działające na terenie Mielca, dołączyły do Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich. Celem jest produkcja zielonej i stabilnej energii opartej przede wszystkim na wodorze.

– To jest kolejna rewolucja przemysłowa – mówi Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. Ta spółka przed rokiem zainicjowała powstanie Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego. – Odwoływaliśmy się do dziedzictwa Braci Łaszczyńskich, którzy w gminie Chęciny ponad sto lat temu wykorzystywali metodę elektrolizy, która jest kluczowa dla produkcji zielonego wodoru. Oni wówczas drogą elektrolizy produkowali 100 kilogramów czystej miedzi dziennie – przekazuje.

Celem Centralnego Klastra Wodorowego jest produkcja zeroemisyjnej energii i zielonego wodoru.

– Teraz, w czasie kryzysu energetycznego, wiemy jak ważny jest dostęp do energii po przewidywalnych, stabilnych cenach i dostęp do zeroemisyjnej energii w przyszłości. Zielony wodór to jest paliwo przyszłości, będzie na pewno napędzało ciężki transport, ciężarówki, maszyny górnicze. Pozwoli wyeliminować emisyjność, wyeliminować dwutlenek węgla z tych procesów. To paliwo napędzało będzie również transport publiczny w miastach. Autobusy wodorowe nie będą zanieczyszczały, a będą oczyszczały powietrze w miastach. Patrzymy na tę przyszłość bardzo optymistycznie – wyjaśnia Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych.

Członkowie Klastra Wodorowego zobowiązują się wspólnie do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 terawatogodzin energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów, co ma się przełożyć na produkcję 50 000 ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji dwutlenku węgla o 400 000 ton rocznie.

– Ta idea jest nadal żywa, ciągle się rozwija.  Dlatego przekształciliśmy ten Klaster w Centralny Klaster Wodorowy. Uważamy, że przedsiębiorstwa z terenu dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego mogą wpisywać się w tę ideę – opowiada Szczepan Ruman. – To tworzenie kolejnego łańcucha wartości, zarówno dostarczania komponentów do produkcji wodoru jak i produkcji samego wodoru,  tudzież autobusów wodorowych, całej elektromobilności. W tym łańcuchu wartości polskie przedsiębiorstwa mogą na nowo zająć miejsce, lepsze niż dotychczas – precyzuje.

Klaster zrzesza już kilkadziesiąt firm i instytucji. Teraz dołączyły do niego spółki z Mielca. To Energia Euro Park zajmująca się obrotem energii elektrycznej w mieleckiej strefie ekonomicznej, Euro-Eko będące producentem paliwa alternatywnego z odpadów oraz Enervigo wyspecjalizowane w obszarze wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu.

– Wpisuje się to w naszą wizję funkcjonowania spółki, która wspiera zieloną transformację. Odejście od paliw kopalnych to podstawa naszego biznesu, robimy to od lat. Wprowadzamy substytucje węgla kamiennego – komentuje Radosław Swół, prezes spółki Euro-Eko.

– Wodór jest naturalnym kolejnym krokiem, który jest przed nami. Dzisiaj piszemy nową historię, budujemy naszą przyszłość. Wodór jest przyszłością jako zeroemisyjne paliwo – ocenia prezes Swół.

– Chcemy być istotną częścią Centralnego Klastra Wodorowego. W rozwój klastra chcemy wnieść wkład technologiczny, mowa tutaj o inteligentnym systemie zarządzania energią, czyli technologii wypracowanej w naszej spółce. Sam klaster jest dla nas bardzo dużą szansą na rozwój naszego biznesu – deklaruje Krzysztof Kapinos, wiceprezes Enervigo.  

– Ta technologia w sposób inteligentny, na bazie algorytmów predykcyjnych, na bazie sztucznej inteligencji, zarządza źródłami wytwórczymi. Dzięki temu system zarządzania energią jest bardziej optymalny dla klientów końcowych – wyjaśnia Kapinos. Propozycje Enervigo to dla klientów możliwość znacznych oszczędności na kosztach energii.

Gospodarzem kameralnej uroczystości podpisania deklaracji o przystąpieniu do Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich była spółka Energia Euro-Park. Wydarzenie to odbyło się 21 września 2022 roku.

– Wniesiemy doświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej. To duży wkład, ponieważ Klaster potrzebuje kogoś, kto będzie rozliczał, wspierał podmioty w nim zrzeszone. Wniesiemy doświadczenie w sprzedaży energii elektrycznej, wieloletnie doświadczenie naszych pracowników może dzisiaj pracować na potrzeby całego Centralnego Klastra Wodorowego – mówi Tomasz Tłusty, prezes spółki Energia Euro-Park.

Jednym z efektów działań Klastra Wodorowego może być skierowanie do firm mieleckiej strefy ekonomicznej nowej oferty na dostawę energii elektrycznej.

– Już dzisiaj do naszej sieci trafia czysta energia, nasze przedsiębiorstwa są zasilane czystą energią. Myślimy o tym, by łańcuch dostaw znacząco skrócić, by energia dla mieleckich przedsiębiorców pochodziła bezpośrednio z Klastra. Będziemy w efekcie mogli częściowo zaproponować lepsze ceny, gdyż koszt wytworzenia będzie kosztem stałym, nieopartym o ceny giełdowe, związane z notowaniami towarowej giełdy energii – relacjonuje Tomasz Tłusty. Wskazuje, że to perspektywa kilku lat, a teraz te działania zostały zapoczątkowane. – Kiedyś musimy rozpocząć ten proces. Jeśli nie zrobimy tego, nigdy nie będziemy mieli swoich własnych źródeł energii – podkreśla.

– Bardzo się cieszę, że dołączyły do naszego klastra dynamicznie rozwijające się mieleckie firmy. To są trzy firmy zaangażowane w szeroko pojęty sektor energetyczny i mogą wspólnie z nami budować łańcuch wartości gospodarki wodorowej, włączyć się w gospodarkę wodorową, elektromobilność, w zeroemisyjne źródła energii – dodaje Szczepan Ruman z Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych.

Świętokrzyski Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich powołany został 25 listopada 2021 roku. Natomiast 5 lipca 2022 roku został przekształcony w Centralny Klaster Wodorowy.

Agencja
Dzień Dobry Mielec

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …