W ramach tegorocznej edycji Mono-duo-dramy” młodzi amatorzy sztuki scenicznej mogli wziąć udział w warsztatach aktorskich i obejrzeć trzy spektakle teatralne. ,,Mono-duo-dramy” trwały w tym roku od 20 do 22 października. 20 października mielecka publiczność miała okazję obejrzeć monodram oparty na prozie Wiesława Myśliwskiego w wykonaniu krakowskiego aktora Andrzeja Roga. 22 października Teatr Scena Dekerta 10 przy Krakowskich Szkołach Artystycznych zaprezentowała dwie sztuki: ,,Emigrantów” Sławomira Mrożka i ,,Biedermanna i podpalaczy” wg Maksa Frischa.
Kamień na kamieniu
Monodram ,,Kamień na kamieniu” zgromadził sporą widownię. Andrzej Róg z pewnością zostanie zapamiętany przez mielczan. Sprawne aktorstwo, dobra literatura, na kanwie której osnuty był monolog ,,Kamień na kamieniu”, oszczędne środki sceniczne to zalety przedstawienia w mieleckim Domu Kultury, które sprawiły, że zainteresowanie publiczności nie gasło ani na minutę.
Emigranci i inni
Sobotni spektakl ,,Emigranci” w wykonaniu Teatru Scena Dekerta 10 z Krakowa nie zgromadził dużej publiczności. A szkoda, bo sztukę Sławomira Mrożka graną od dziesiątków lat na całym świecie warto było obejrzeć, nawet jeśli widziało się już inne realizacje tego dzieła. Znów skromna scenografia, niezłe aktorstwo i świetna literatura uniosły spektakl. Podobnie było na wieczornym spektaklu ,,Biedermann i podpalacze”, gdzie znów wystąpili aktorzy Teatru Scena Dekerta 10. Czarna komedia Maksa Frischa jest metaforą rodzenia się faszyzmu. Pokazuje, jak zwykły, mający dobrą opinię mieszczanin Biedermann, poprzez swoją bierność i drobne ustępstwa, które mają ochronić go od zagrożenia, daje przyzwolenie ludziom, którzy mają złe zamiary i krzywdzą innych. Ostatecznie przemoc dosięga także jego i jego rodzinę. Świetnie napisana sztuka, z interesującą i wartką akcją z pewnością warta była uwagi widzów.
Aktorskie, wokalne, taneczne
Warsztaty aktorskie odbyły się z udziałem aktorek Magdaleny Kriger i Doroty Anyż oraz tancerza i choreografa Antoniego Anyża. Około 40-osobowa grupa mieleckich uczniów szkół średnich, która zgłosiła się na warsztaty, mogła nauczyć się od zawodowców warsztatu scenicznego. Zajęcia odbywały się 21 października. – Młodzi ludzie byli zainteresowani i chętnie uczestniczyli w warsztatach. Niektórzy zgłaszali akces do uczestnictwa w zajęciach teatralnych prowadzonych w Domu Kultury, stąd mój pomysł, aby stworzyć nową grupę, która zajęłaby się teatrem poetyckim – mówi Magdalena Kriger, która prowadziła warsztaty z zakresu piosenki aktorskiej, interpretacji, emisji głosu i dykcji.
Aktorskie zadania młodzi mielczanie wykonywali pod dyktando Doroty Anyż, a w tajniki tańca wprowadzał ich Antoni Anyż.
Małgorzata Rojkowicz