Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / ODPUST  PRZEMIENIENIA  PAŃSKIEGO  W  CMOLASIE

ODPUST  PRZEMIENIENIA  PAŃSKIEGO  W  CMOLASIE

4 – 7 sierpnia 2022 r.

         W tych dniach odbędzie się 4- dniowy Odpust Parafialny w Cmolasie.  Uroczystość główna, którą polecam szczególnie, odbędzie się w niedzielę ( 7 sierpnia ). Miejscowy chór oraz miejscowa orkiestra dęta  –  ubogacają tę uroczystość. Tradycyjnie na ten Odpust przybywają pielgrzymi i zorganizowane pielgrzymki, często z bardzo odległych miejscowości. Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie słynie z wielu łask, jakie otrzymują wierni, zwłaszcza pielgrzymujący.

         Poza Uroczystością Odpustową  warto jest poznać także osiągnięcia miejscowej społeczności, a w szczególności:  bogaty kompleks budynków szkolnych, a przy nim piękną pływalnię, oraz obszerną i nowoczesną halę sportową. Przez Cmolas przebiega także zelektryfikowana linia kolejowa, po której mogą kursować pociągi z prędkością do 160 km/godz. Te wymienione i niewymienione walory Cmolasu, czynią tę miejscowość bardzo atrakcyjną. Wydaje się, że te wszystkie dobra, zarówno materialne jak i duchowe, dokonujące się w tej miejscowości, są owocem szczególnego Błogosławieństwa Bożego.  Przecież na tej Ziemi  437 lat temu miało miejsce niekwestionowane Objawienie Pana Jezusa, którego świadkiem był 13- letni Wojciech Borowiusz, późniejszy rektor Akademii Krakowskiej.

         A oto opis Objawienia :

          „U schyłku XVI w. miało miejsce wydarzenie o brzemiennych dla Cmolasu i całej parafii skutkach. 6 sierpnia 1585 r. trzynastoletni syn szlachcica, Wojciech Borowiusz, wracał, jak zwykle z lekcji w szkole parafialnej. Było późne popołudnie, chłopiec szedł niespiesznie polną drogą prowadzącą od kościoła w stronę skrytego w kępie drzew dworku Borowiuszów. Kiedy znajdował się na skraju wsi, nastąpiło coś niezwykłego, nie dającego się ogarnąć rozumem człowieka. Oto bowiem nad dzieckiem Niebo się nagle otwarło i zapanowała wielka jasność. Spomiędzy obłoków wyłoniła się postać Pana Jezusa z rozpostartymi rękami w otoczeniu licznych świętych. Chłopiec padł na kolana, modląc się żarliwie. Patrzył w górę, nie mogąc oderwać wzroku od cudownego zjawiska. Zdał sobie sprawę, że jest świadkiem objawienia Chrystusa na ziemi. Widzenie trwało przez dłuższą chwilę i do głębi wstrząsnęło małym Borowiuszem. Wywarło też przemożny wpływ na całe jego życie. Odtąd kroczył drogą miłości do Boga i ludzi, a u schyłku swych dni stał się także inspiratorem kultu Przemienienia Pańskiego w Cmolasie.

15 października 1593 r., po ukończeniu szkoły parafialnej, rozpoczął studia w Akademii Krakowskiej, szybko zyskując uznanie profesorów pracowitością, nieprzeciętnymi zdolnościami, głęboką wiarą i pobożnością. Zdobył stopień magistra, a następnie doktora filozofii i teologii, potem został profesorem i dziekanem tych wydziałów.

Czterokrotnie powierzano mu funkcję rektora krakowskiej uczelni.”

         W tym roku udajemy się na to Święte Miejsce w czasie szczególnym. Jesteśmy świadomi wielu zagrożeń jakie mogą nas czekać. Potrzebna jest modlitwa w intencji naszej Ojczyzny, a także o pokój w Europie.  Jeszcze raz zachęcam do udziału w tym niecodziennym Odpuście.

Kazimierz Tarapata

PS.  W załączniku przedstawiony jest szczegółowy program Uroczystości Odpustowych.

Sprawdź również

Nietrzeźwi rowerzyści na terenie powiatu mieleckiego

Policjanci z Mielca zatrzymali podczas minionego weekendu sześciu rowerzystów, którzy zdecydowali się na jazdę, mimo …