Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Oprowadzenie autorskie Bartłomieja Zięby po „Sztuce z odzysku”

Oprowadzenie autorskie Bartłomieja Zięby po „Sztuce z odzysku”

W mroźny wieczór 7 stycznia 2024 r. Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła na nową wystawę do Galerii MBP. Tym razem gościła ekspozycję „Sztuka z odzysku”, czyli malarstwo abstrakcyjne i rzeźbę współczesną krakowskiego i mieleckiego artysty, Bartłomieja Zięby.

Wernisaż tejże wystawy był wydarzeniem samym w sobie, jako że krakowski artysta plastyk rodem z Mielca, wywodzący się z rodziny małżeństwa znanych tutejszych lekarzy, obecnych zresztą podczas tego wydarzenia, nie tylko zaprezentował swoje abstrakcyjne malarstwo i rzeźbę, ale też zrealizował swoiste autorskie oprowadzenie po ekspozycji, omawiając poszczególne swoje dzieła, zresztą z różnych dziedzin, form i trendów sztuki, w tym kolekcję ubiorów, a właściwie płaszczy, które zaprojektował i były one jego magisterskim dyplomem na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pod kierunkiem promotora dr hab. Anny Pyrkosz, prof. ASP.

Bartłomiej Zięba jest wielostronnie wykształcony, nie tylko artystycznie, ale też i inżynieryjnie, jako absolwent Politechniki Krakowskiej na Kierunku Architektura i Urbanistyka. Stąd też może i jego techniczne inspiracje w sztuce. W swoich obrazach umieszcza np. drobne elementy samochodu, tworzy przestrzenną rzeźbę z części silniczka i metalowe konstrukcje, a nawet prezentuje mielecki, lotniczy akcent w postaci niewielkiego fragmentu aluminiowego kawałka poszycia samolotu „Dromader, który nota bene poprzez swój oryginalny kształt jest unikalną konstrukcją na świecie. Podczas tego oprowadzenia autorskiego nie obyło się bez swoistej dyskusji z obecnym mieleckim malarzem eksperymentalistą oraz z 7-8 letnim chłopcem , który jak się okazało zadawał całkiem trafne i dojrzałe pytania. W ten sposób podczas wernisażu w Galerii mieleckiej biblioteki, która swoją formą, moim zdaniem pretenduje do wizji „szklanych domów” Seweryna Baryki z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, mimo mroźnego wieczoru, powiało odwilżą w sztuce i to „z odzysku”. Jest bardzo potrzebne przy „skostniałych” trendach i będzie to możliwe gdy roztopią się śniegi i odsłonią porzucone różnorodne odpady, które przy odrobinie wyobraźni można wkomponować w artystyczne dzieła. W związku z tym zachęcam do odwiedzenia wystawy i inspirowania się pomysłami Bartłomieja Zęby. Potrwa do ona 25 lutego br., a więc może do przedwiośnia…

Inf. i fot. Włodek Gąsiewski

Bartłomiej Zięba

Urodził się w 1983 r. w Mielcu. W latach 2002-2007 studiował architekturę i urbanistykę na Politechnice Krakowskiej na Kierunku Architektura i Urbanistyka. Pracę dyplomową obronił w Katedrze Budownictwa Ogólnego i Materiałów Budowlanych. W latach 2013-2017 odbył studia licencjackie z malarstwa (specjalność grafika użytkowa) na wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W latach 2017-2019 studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uzyskał tytuł magistra sztuki na wydziale Architektury Wnętrz, na kierunku Architektura Wnętrz w Zakresie Projektowania Tkaniny i Ubiory. Dyplom magisterski polegał na zaprojektowaniu i uszyciu kolekcji męskich płaszczy. Jego dyplom wziął udział w pokazie mody z udziałem modeli i modelek, jaki odbył się w 2022 r. w Hali Forum w Krakowie i został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków. Malarstwa uczył się u prof. Jacka Dłużewskiego i prof. Ewy Kutermak-Madej, rysunku – u dr hab. Beata Bigaj-Zwonek. Jego mistrzami w dziedzinie rzeźby byli: prof. Stanisław Hryń i dr hab. Marek Kordyaczny. Bartłomiej Zięba tworzy malarstwo, rzeźbę, rysunek oraz fotografię.

Źródło. Folder wystawy „Sztuka z odzysku”

p r o m o c j a :

NIKIFORALIA OBRAZKI LWOWSKIE I KRYNICKIE / НИKИФОРАЛІЇ КАРТИНИ ЛЬВОВСЬКЕ І Криницьки – nowa publikacja Włodzimierza Gąsiewskiego

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …