Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Bezpieczeństwo / Wpadki i wypadki / Papieskie wyróżnienie

Papieskie wyróżnienie

Ojciec Święty tytuł ten nadał ks. dr. Piotrowi Bajorowi. Wywodzący się z Woli Mieleckiej duchowny od 7 lat pracuje w watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. Publiczne ogłoszenie nominacji nastąpiło w południe 23 maja. Tego aktu dokonał kardynał Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

To ogromne wyróżnienie dla 42-letniego kapłana, a także dla rodzinnej parafii czy też diecezji. Tym bardziej, że papież ograniczył przyznawanie tytułów honorowych. Zasłużeni księża diecezjalni nie będą już zostawali prałatami i infułatami. Jedyny tytuł, który będzie mógł im zostać przyznany po 65. roku życia to Kapelan Jego Świątobliwości. Nie dotyczy to jednak kapłanów z Kurii Rzymskiej. Prałatura to dowód uznania dla duchownego. Jej widzialnym znakiem jest sutanna w kolorze amarantowym.

Piotr Bajor urodził się 26 września 1972 r. w Mielcu, jako syn Józefa i Michaliny z domu Wrzesień. Ukończył Szkołę Podstawową w Woli Mieleckiej i mieleckie Technikum Mechaniczne. W 1992 r. po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święceń diakonatu udzielił mu biskup Józef Życiński. W maju 1998 r. został magistrem teologii po obronie pracy dotyczącej powojennej historii parafii św. Mateusza w Mielcu. 30 maja 1998 r.  w tarnowskiej katedrze, przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wiktora Skworca. Dzień później, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w kościele parafialnym św. Mateusza w Mielcu, odprawił prymicyjną mszę świętą. Z kolei 1 czerwca w swojej rodzinnej wsi po raz pierwszy sprawował Eucharystię w tamtejszej kaplicy. Do 2001 r. był wikariuszem w parafii św. Pawła w Bochni, a następnie przeniesiono go do parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. W 2002 r. rozpoczął studia doktoranckie z zakresu teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża w Rzymie. Zwieńczeniem pięcioletniej nauki była obrona rozprawy doktorskiej o pochodzeniu Ducha Świętego napisanej pod kierunkiem  ks. prof. Janusza Królikowskiego. 18 czerwca 2007 r. rozpoczął pracę w Kongregacji Wychowania (Edukacji) Katolickiego w Watykanie, której przewodniczy Polak, prefekt kard. Zenon Grocholewski. W ten sposób został drugim księdzem z powiatu mieleckiego w Kurii Rzymskiej.

W Kongregacji tej ważą się losy katolickiego szkolnictwa. Dzieli się ono na trzy grupy dotyczące: szkół katolickich, seminariów duchownych, a także wydziałów i uniwersytetów katolickich. I właśnie do tej ostatniej został przydzielony ks. Piotr. Odpowiada w niej za sprawy uniwersytetów katolickich i wydziałów kościelnych w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym i w Polsce. – Nadzór nad kościelnymi wydziałami jest bardzo dokładny. Działając w imieniu papieża i jego autorytetem zatwierdzamy statuty czy programy nauczania. Ale przede wszystkim, jeśli w jakimś państwie jest tworzony nowy wydział kościelny to musi on być zatwierdzony przez naszą kongregację. Od kiedy w niej jestem założony został wydział teologiczny w Sarajewie w Bośni, w Preszowie na Słowacji, Wydział Nauk o Rodzinie na UKSW w Warszawie, a przede wszystkim na bazie PAT-u powstał Papieski Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie. To z naszej Kongregacji profesorowie muszą uzyskać tzw. nihil obstat, czyli orzeczenie Stolicy Apostolskiej o braku przeciwwskazań nominacji dla wykładowcy wydziału kościelnego. Bierzemy też udział w zatwierdzeniu statutów uczelni czy rektorów, ale już nie weryfikujemy wykładowców, dajmy na to z wydziału matematyki czy fizyki – opowiadał przed kilkoma laty o swojej pracy.

arz

Fot. Ks. dr Piotr Bajor

Sprawdź również

Nietrzeźwy rowerzysta będzie odpowiadał przed sądem

07.01.2025. Policjanci zatrzymali wczoraj rowerzystę, który zdecydował się na jazdę, mimo że wcześniej pił alkohol. …