Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Polonijne warsztaty

Polonijne warsztaty

W dniach 9-13 czerwca 2019 roku Stowarzyszenie “Nasza Gmina”, gościło 12-osobową grupę nauczycieli z Trembowli na Ukrainie. Celem wizyty był udział w warsztatach na temat opieki nad dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Polsce. Pracownicy Stowarzyszenia zaprezentowali gościom zasady działania poszczególnych placówek oraz zasady i metody pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczestnicy, podzieleni na dwie 6-osobowe grupy, uczestniczyli i obserwowali zajęcia w placówkach Stowarzyszenia w Dulczy Małej i Pniu. Zadawano szereg pytań, na które pracownicy Stowarzyszenia udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Zainteresowanie uczestników budziły również zasady działania oświaty niepublicznej – zjawisko niemal nieznane na Ukrainie. W ramach części teoretycznej uczestnicy wysłuchali prelekcji pracowników Stowarzyszenia.
Poczynione obserwacje i zdobyte wiadomości nauczyciele polonijni przeniosą na grunt placówek oświatowych, w których pracują i gdzie spotykają się z tymi problemami.
W wizycie wzięli udział nauczyciele szkół trembowelskich, mający polskie korzenie. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Senatu RP. Koordynatorem Projektu był dr Andrzej Przybyszewski.

Młodzież polonijna w Radomyślu Wielkim

Stowarzyszenie “Nasza Gmina” po raz kolejny zorganizowało w tym roku pobyt w Polsce grupy młodzieży polonijnej z parafii w Trembowli na Ukrainie.
Tym razem młodzież z Trembowli przyjechała do Polski w niedzielę 30 czerwca. Na drugi dzień, 1 lipca, odbyły się wspólne zajęcia z grupą uczniów radomyskiego Gimnazjum, uczestnikami Projektu. Prawdziwa wspólna przygoda rozpoczęła się we wtorek, 2 lipca, o godzinie 6 rano. Wtedy nastąpił wspólny wyjazd obu grup na wyprawę na Dolny Śląsk. W pierwszym dniu zwiedziliśmy wieżę rycerską w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry. Wieża została zbudowana około 1314 roku przez księcia jaworskiego Henryka. Niszczejący po wojnie obiekt został kilka lat temu poddany renowacji i obecnie jest dostęny dla zwiedzających. Na nocleg grupa udała się do Karpacza.
Kolejny dzień okazał się bardzo intensywny. Pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy, była słynna świątynia Wang. Następnie wyciągiem wyjechaliśmy na Kopę, a stąd – już na nogach – na Śnieżkę (1602 m n.p.m.). Wszyscy uczestnicy zdali ten trudny egzamin i wszyscy spotkaliśmy się na szczycie góry. Po sytym obiedzie ruszyliśmy w dalszą podróż. Tym razem celem był zespół pałacowy w Bukowcu.
Czwartek rozpoczęliśmy od zdobycia kolejnego szczytu – Wielkiej Sowy (1015 mn.p.m.). A na szczycie kolejna atrakcja – wieża widokowa z 1906 roku. Każdy uczestnik wycieczki mógł podziwiać piękne sudeckie widoki. Kolejnym punktem było zwiedzanie sztolni w Walimiu – Rzeczce. Wykute w skale przez więźniów korytarze liczą obecnie około 500 metrów (trasa do zwiedzania). Sztolnia była elementem niemieckiego Projektu Riese. Popołudnie spędziliśmy w Kłodzku, podziwiając uroki tego średniowiecznego grodu położonego nad Ścinawką i Nysą Kłodzką.
Piątek – przedostatni dzień wycieczki – zapisze się w pamięci uczestników wizytą w pięknym pałacu księżnej Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Pałac, skazany na zniszczenie w czasach PRL, obecnie dzięki zaangażowaniu Gminy Kamieniec Ząbkowicki i wielu pasjonatów odzyskuje swój blask. Z Kamieńca udaliśmy się do Wrocławia, gdzie po kolacji mogliśmy podziwiać uroki miasta.
Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się do wrocławskiego ZOO, a stąd na wycieczkę historyczną po najstarszej części miasta. Po południu nastąpił wyjazd do Radomyśla Wielkiego.
Grupa ukraińska wyjechała z Polski w niedzielę, 7 lipca.
Realizacja Projektu była możliwa dzięki dotacji, jaką Stowarzyszenie pozyskało z Kancelarii Senatu RP oraz wsparciu finansowemu Gminy Radomyśl Wielki. W organizację pobytu młodzieży polonijnej zaangażowali się pp. Anna Krasoń, Maria Przybyszewska i Stanisław Tabor. Koordynatorem Projektu był Andrzej Przybyszewski.
Specjalne podziękowania składamy na ręce naszego zaprzyjaźnionego przewodnika i pilota. Pan Łukasz Zemła zadbał o sprawną organizację wycieczki oraz wspaniałe opowieści.

(ap)

Sprawdź również

Wielki sport ponownie w Mielcu! W kwietniu mecz reprezentacji Polski w futsalu

20.01.2025. Mielecka hala MOSiR będzie gościć po raz kolejny reprezentację Polski w futsalu. 10 kwietnia …