Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Praktykuj za granicą! ZSE w Mielcu podsumowuje projekt

Praktykuj za granicą! ZSE w Mielcu podsumowuje projekt

W Zespole Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. R. Sitki w Mielcu zakończył się program wyjazdów na praktyki zagraniczne skierowany do uczniów kształcących się w zawodzie technik obsługi turystycznej. Projekt pt. „Praktykuj europejskie umiejętności, byś mógł przyjmować w regionie gości” finansowany był w całości ze środków pozyskanych w ramach programu Leonardo da Vinci oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wartość projektu realizowanego przez ZSE to niebagatelna kwota 98.000 EURO. Suma ta umożliwiła 32 uczniom wyjazd do Anglii i odbycie 3-tygodniowej praktyki zawodowej. Praktykanci podzieleni zostali na 4 grupy, zaś wyjazdy odbyły się w marcu, kwietniu, wrześniu i październiku. 

 

Warto podkreślić, iż uczestnictwo w przedsięwzięciu nie wymagało od uczniów żadnego własnego wkładu finansowego, wręcz odwrotnie, otrzymywali oni cotygodniowe wynagrodzenie w funtach w formie kieszonkowego. Środki finansowe, jakie beneficjent otrzymał na realizację projektu, pozwoliły na odpowiednie przygotowanie młodzieży do wyjazdu i pracy w anglojęzycznym środowisku. Organizatorzy umożliwili uczniom udział w rozbudowanym, bezpłatnym 110-godzinnym kursie językowo-kulturowo-pedagogicznym. Na zajęciach praktykanci poznawali kulturę, tradycje, zwyczaje życia codziennego oraz różnice kulturowe, historię i geografię Wielkiej Brytanii. Kurs językowy miał na celu zapoznanie z terminologią zawodową (hotelarstwo, gastronomia, turystyka, zarządzanie w turystyce) w języku angielskim. Zajęcia poszerzające znajomość leksyki i frazeologii miały pomóc w rozumieniu powierzanych prac i obowiązków na określonym stanowisku, udoskonalić umiejętność komunikacji z pracownikami oraz ułatwić odnalezienie się w obcym kraju.

 

Młodzież uczestniczyła również w warsztatach prowadzonych przez doświadczonego psychologa. Jego zadaniem było przygotowanie psychiczne stażystów do 3-tygodniowego wyjazdu, który dla wielu z nich był pierwszym tak długim okresem rozłąki z domem rodzinnym. Z kolei zajęcia z savoir-vivre’u pokazały młodzieży, jakie zachowania są pożądane w Anglii, a jakie nie znajdują akceptacji. Organizatorzy praktyk zadbali też o zaopatrzenie uczniów w strój roboczy, podręczniki, ćwiczenia językowe, przewodniki i mapy po Wielkiej Brytanii. Każdy uczestnik stażu został na koszt beneficjenta ubezpieczony na cały czas wyjazdu. Przelot samolotem, przejazdy lokalne, zakwaterowanie, całodobowe wyżywienie, zorganizowanie czasu wolnego, różnego rodzaju atrakcje, wyposażenie w angielski telefon czy też dwudniowe weekendowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze po Walii, do Londynu, Warwick, Birmingham i Blackpool zostały zapewnione w ramach funduszy pozyskanych ze środków unijnych.

 

Atutem praktyk, oprócz ogromu przeżyć i wspomnień, są certyfikaty, jakie otrzyma każdy stażysta. Niewątpliwie, 7 dyplomów poświadczających nabyte kompetencje będzie atrakcyjnym punktem w CV młodych ludzi wkraczających na rynek pracy. Szczególne znaczenie ma międzynarodowy certyfikat Europass Mobilność – inicjatywa Komisji Europejskiej umożliwiająca każdemu obywatelowi Europy lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Europass obejmuje portfolio 5 dokumentów funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze całej Europy. Został on przyjęty decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 15 grudnia 2004 r. i obowiązuje od 1 stycznia 2005 r., a od tego roku uczniowie mieleckiego Ekonomika będą mogli poszczycić się jego posiadaniem. 

 

Obecnie w ZSE trwają przygotowania do przeprowadzenia rekrutacji do nowego przedsięwzięcia. W bieżącym roku szkoła ponownie wygrała konkurs projektów i otrzymała wyższe niż poprzednio środki finansowe na zrealizowanie projektu Leonardo da Vinci – mobilności praktyk zagranicznych. Tym razem jest on skierowany do młodzieży kształcącej się w zawodzie technik ekonomista. Koordynatorem zarówno poprzedniego, jak i rozpoczynającego się projektu jest mgr Patrycja Osnowska, zaś jej zastępcą – mgr Marek Dziedzicki.

 

Informacja, zdjęcie: Zespół Szkół Ekonomicznych w Mielcu

Sprawdź również

Mieleckie Obchody 40. Rocznicy Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Serdecznie zapraszamy na Mieleckie Obchody 40. Rocznicy Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które odbędą …