Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / Promocja książki Włodka Gąsiewskiego w rodzinnym Pułtusku
Wojciech Gregorczyk - Burmistrz Miasta Pułtusk od lewej oraz Włodek Gąsiewski

Promocja książki Włodka Gąsiewskiego w rodzinnym Pułtusku

W dniu 19 września 2019 r. w ramach obchodów XXII Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza w Pułtusku, w sali kameralnej Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku odbyła się promocja książki Włodka Gąsiewskiego „Sceny filmowe i życiowe, czyli dzieciństwo na gapę w kinie Narew”. Spotkanie z autorem swoją obecnością zaszczycili m.in.: Wojciech Gregorczyk  –  Burmistrz Miasta Pułtusk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki – Izabela Sosnowicz-Ptak, kierownik Wydziału Edukacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Pułtusku – Dorota Sobotka oraz  Agnieszka Karkowska-Nasiadko inspektor ds. organizacji imprez i promocji miasta. Spotkanie prowadziła Zofia Wróbel – emerytowana nauczycielka historii w Technikum Mechanicznym w Pułtusku, ucząca także autora książki oraz Irena Łapińska Siarkiewicz – emerytowana nauczycielka języka polskiego i wychowawczyni autora jako ucznia tejże szkoły. Ponadto licznie przybyli mieszkańcy Pułtuska, w tym koleżanki i koledzy autora ze szkoły podstawowej i średniej, współsąsiedzi z ulic Wojska Polskiego, 3 Maja i Benedyktyńskiej z tzw. Zielonego Bloku, gdzie autor przeżył swoje lata uczniowskie szkoły podstawowej. Obecny był także wieloletni i niezawodny kolega od czasów dzieciństwa do obecnych Bogdan Pieńkos z małżonką Grażyną, który jest także od kilku kadencji radnym Rady Miejskiej Pułtuska. Wraz z autorem do rodzinnego Pułtuska przybyła także córka autora Olga Markowska z mężem Pawłem i wnuczkami Mileną i Maćkiem. Odwiedzili oni Pułtusk także i z tego względu, że brat dziadka Pawła Markowskiego – Stanisław Mazur, urodzony w Rzędzianowicach k. Mielca, przedwojenny absolwent mieleckiego gimnazjum, a potem oficer Wojska Polskiego w 1938 r. ożenił się w Pułtusku z mieszkanką tego miasta Haliną Zyblewską. W 1939 r. podczas wojny obronnej Polski w 1939 r. został wzięty do niewoli przez Sowietów i zamordowany wiosną 1940 r. w Katyniu. Jego symboliczna mogiła znajduje się na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku, gdzie spoczywa także jego śp. małżonka Halina Mazurowa wieloletnia nauczycielka języka polskiego w pułtuskim Liceum Ogólnokształcącym.

Na promocji książki było też wiele innych osób zainteresowanych książką także dzięki jej wcześniejszej publikacji na stronie Facebooka:  https://www.facebook.com/Sceny-filmowe-i-%C5%BCyciowe-czyli-dzieci%C5%84stwo-na-gap%C4%99-w-Kinie-NAREW-1846820335532426/

Podczas spotkania o autorze i jego twórczości wypowiedziały się obszernie jego panie nauczycielki: Zofia Wróbel i Irena Łapińska Siarkiewicz. Następnie o książce opowiadał autor, zaś po dyskusji burmistrz Wojciech Gregorczyk podziękował za napisanie książki, która będzie sławić miasto Pułtusk i jego mieszkańców. Autor został także obdarowany kwiatami oraz okolicznościowymi podziękowaniami od Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz społeczności Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, za co jest bardzo wdzięczny, zwłaszcza że patron szkoły Jan Ruszkowski był jego nauczycielem oraz komendantem szkolnej harcerskiej drużyny żeglarskiej, do której w młodości należał autor. Przed spotkaniem, w jego trakcie i po nim odbyło się jeszcze wiele rozmów i wspomnień.

Autor serdecznie dziękuje władzom miasta Pułtuska oraz Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku za zorganizowanie i przeprowadzenie spotkania oraz nabycie pewnej liczby egzemplarzy książki m.in. dla bibliotek i na cele promocyjne. Podziękowania także za podobne wsparcie dla dyrektora Domu Polonii w Pułtusku Michała Kisiela oraz uznanie dla bardzo wysokiego poziomu usług hotelarskich i gastronomicznych tegoż Domu Polonii, z których autor z rodziną jako klient skorzystał.

Włodek Gąsiewski jest Pułtuszczakiem z urodzenia i zamiłowania. Jak stwierdziła jego była wychowczyni pani Irena Łapińska – ma dwie ojczyzny: stary gród Pułtusk nad Narwią i lotnicze miasto Mielec nad Wisłoką. Po bardzo rozległej twórczości zwłaszcza historycznej z regionu mieleckiego, przyszedł czas na pułtuskalia. Autor bardzo chętnie zajmie się jeszcze tematyką pułtuską, a podobne spotkanie nie powinno być ostatnie.

Włodek Gąsiewski

Zdjęcia i wideo: Paweł Markowski i Olga Markowska z d. Gąsiewska

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …