Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / „Stalowi Polacy” upamiętnieni – mało znane dokumenty IPN

„Stalowi Polacy” upamiętnieni – mało znane dokumenty IPN

1 marca 2019 r. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 11 miastach w Polsce IPN odsłonił tablice upamiętniające zapomnianych członków młodzieżowego podziemia antykomunistycznego. Cześć bohaterom oddał także Mielec.

Na uroczystości złożyła się msza święta w Bazylice Mniejszej pw.  św. Mateusza w Mielcu, odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz występ młodzieży szkolnej w Sali Królewskiej w Mielcu. Organizatorami uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej, Starosta Powiatu Mieleckiego i Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Mielcu. Na pamiątkowej tablicy widnieje podpis: Instytut Pamięci Narodowej 2019. Do informacji załączamy krótki fotoreportaż.

Fot. Włodzimierz Gąsiewski

Na temat organizacji „Zastęp Rysiów”, Stalowi Polacy” i „Wolność i Sprawiedliwość” w kwartalniku „Nadwisłocze” nr 3-4 – 2013 r. i nr 1 – 2014 r. ukazały się dwa obszerne artykuły autorstwa Włodzimierza Gąsiewskiego oraz artykuł o Józefie Umińskim napisany przez Pawła Dębickiego.

Prezentujemy te artykuły także w formie pdf:

„Zastęp Rysiów”, „Stalowi Polacy”, „Wolność i Sprawiedliwość” NADWISŁOCZE 3-4(40-41) 2013 Cz. I

Józef Umiński „Ryś 1”, „Jeremi” NADWISŁOCZE 3-4(40-41) 2013

„Zastęp Rysiów”, „Stalowi Polacy”, „Wolność i Sprawiedliwość” (2) NADWISŁOCZE nr 1(42) 2014 r.

Wkrótce udostępnimy je w formie pdf. W artykułach tych zamieszczono kilka dokumentów Służby Bezpieczeństwa znajdujących się w zasobach IPN. Do niniejszego artykułu dołączamy kilkanaście następnych dokumentów źródłowych na ten temat. Może przyczynią się one do dalszych prac nad historią tej organizacji, która nie została jeszcze całościowo opracowana.

Charakterystyka nr 48 reakcyjnej nielegalnej organizacji pod nazwą „Zastęp Rysiów”, Stalowi Polacy”, „Wolność i Sprawiedliwość”. KWM MO Rzeszów Wydział C. 17 V 1979 r.Źródło: IPN Rzeszów, sygn. IPN-Rz-05-68, s. 1-8:

 

Protokół rewizji u Kozika Władysława w Mielcu 10 listopada 1951 r. Źródło IPN 17 czerwca 2004 r.

Notatka o wykryciu meliny z bronią w altanie u Nowaczyńskich w Mielcu 25 V 1951 r. Źródło IPN 17 czerwca 2004 r.

Protokół oględzin broni odkrytej w Collegium Novum UJ w Krakowie 20 XII 1951 r. Źródło IPN 17 czerwca 2004 r.

 

Sprawdź również

Warsztaty rodzinne

W niedzielę, 15 grudnia, w Centrum Wystawienniczo-Promocyjnym instruktorka plastyki Agnieszka Szala-Jagiełło pomagała tworzyć mielczanom  ozdoby …