Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Św. Mateusz – patron Starego Mielca

Św. Mateusz – patron Starego Mielca

Święci w Ikonografii

Św. Mateusz Apostoł, Ewangelista (Apostoł i jewangielist Matfiej) u katolików i w prawosławiu

 

Ikonografia najczęściej przedstawia św. Mateusza z księgą jego Ewangelii w towarzystwie postaci ludzkiej, często uskrzydlonej. Jest to nawiązanie do wizji, jaką miał prorok Ezechiel o czterech tajemniczych postaciach przed tronem Pana Boga, którą już od czasów św. Ireneusza (zm. 202 r.) zwykło się odnosić do 4 Ewangelistów.

Przy św. Mateuszu stawia się postać ludzką, gdyż ewangelię swoją rozpoczyna od rodowodu ziemskich przodków Pana Jezusa, by wykazać, że Mesjasz był faktycznie potomkiem Abrahama i że pochodzi z domu Dawida. Czasem Apostołowi  daje się również do ręki miecz, gdyż według podania miał ponieść śmierć od miecza.

W sztuce wczesnochrześcijańskiej apostoł przedstawiany był w postaci młodzieńca bez brody. W ikonografii bizantyjskiej jest już przeważnie siwowłosym mężczyzną z długą brodą. W sztuce zachodniej od czasów średniowiecza dominuje obraz silnie zbudowanego, brodatego mężczyzny w średnim wieku. Odziany jest w płaszcz i paliusz. W dłoni trzyma zwój lub częściej Ewangelię ze słowami: "Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawidowego, syna Abrahamowego".
Podobnie jak innym ewangelistom od wczesnych czasów apostołowi Mateuszowi przypisywany jest symbol wzięty z Apokalipsy św. Jana (Ap 4) i proroka Ezechiela (Ez 1). Jest nim anioł bądź skrzydlaty człowiek. Na wizerunkach czterech ewangelistów, znajdujących się m.in. w każdej prawosławnej świątyni na Królewskich Wrotach, najczęściej ukazywany jest w postawie siedzącej, rzadko jednak medytuje, częściej zaś pisze. Biorąc pod uwagę zawód ewangelisty sztuka zachodnia dodaje mu niekiedy inne atrybuty: deskę, na której płacący kładzie policzone pieniądze, sakiewkę lub kątownik. Na męczeńską śmierć Mateusza wskazują czasami jego przedstawienia z mieczem, halabardą lub toporem.

 

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu, który zamieszczamy w formie pliku pdf.

Jednocześnie zachęcamy do zakupu Ikony św. Mateusza, która może być wspaniałym prezentem na I Komunię, ślub lub inne chrześciajńskie uroczystości .

 

 

Kliknij na obrazek lub na ten link:

http://allegro.pl/swiety-mateusz-ikona-pisana-zgodnie-z-tradycja-i5341724496.html

 

 

Sprawdź również

Konkurs LITERATURA I DZIECI pod hasłem „Duszki, skrzaty, krasnoludki…”

W Domu Kultury SCK 14 listopada odbyły się eliminacje powiatowe Podkarpackiego Konkursu LITERATURA I DZIECI …