Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Bez kategorii /  „Sztetl Mielec. Z historii mieleckich Żydów” – książka Andrzeja Krempy

 „Sztetl Mielec. Z historii mieleckich Żydów” – książka Andrzeja Krempy

Sztetl, sztetł – z języka Jidysz, to było małe skupisko miejskie zdominowane  przez społeczność żydowską.  Sztetl był głównym ośrodkiem demograficznym Żydów aszkenazyjskich na terenach Polski i tzw. strefy osiedlenia w Imperium Rosyjskim. Ludność żydowska w sztetlach bardzo często przekraczała 70–80% mieszkańców. Językiem mieszkańców sztetli był jidysz. Kultura sztetli uległa zagładzie wraz z nadejściem Holokaustu.  Tyle na podstawie słowników i opracowań naukowych mówi Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztetl

W dniu 17 września 2022 r. w Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka” w Mielcu odbyła się promocja książki Andrzeja Krempy pt. „Sztetl Mielec. Z historii mieleckich Żydów. Prowadzili ją: Janusz Halisz – kustosz muzeum i redaktor publikacji oraz jej autor. Publikacja, jak sami zaznaczyli prowadzący jest kontynuacją i rozszerzeniem wydawnictwa „Zagłada Żydów mieleckich” – Andrzeja Krempy z 2012 i 2013 r. oraz publikacji pt. „Mielec 1935-1945. Tajemnice militarne i historie wojenne” – Janusza Halisza i Andrzeja Krempy.

Bieżąca publikacja składa się z następujących rozdziałów:

I. Z historii Żydów mieleckich;

II. Mielec w czasie okupacji. Ogólna charakterystyka niemieckich władz cywilnych, policyjnych i sądowych;

III. Eksterminacja Żydów w Mielcu.

IV. Niemieckie obozy pracy w Mielcu i okolicy.

Książka zawiera bardzo dużo zdjęć oraz wiele załączników: planów, szkiców, relacji, zeznań i przedruków rękopisów i dokumentów. Jest w niej także indeks nazwisk oraz bogaty wykaz źródeł.

Wydawnictwo ma format 22,5×22,5 cm i zawiera 440 stron, na papierze offsetowym, klejonych z miękką okładką. Tekst drukowany jest w układzie szpaltowym na dwóch kolumnach. Książka sygnowana jest jako Biblioteka Muzeum Regionalnego w Mielcu nr 62. Mielec 2022.

Praca Andrzeja Krempy jest kolejnym monograficznym przyczynkiem do historii Żydów ziemi mieleckiej. Należy przy okazji wymienić inne poprzednie opracowania książkowe i artykuły naukowe, których autorzy wcześniej podejmowali trud spisania dziejów mieleckiej społeczności żydowskiej. Wśród nich byli m.in.:

F. Kiryk,  F. Leśniak, Skupiska żydowskie w miastach małopolskich do końca XVI wieku. W: Żydzi w Małopolsce. Studia z dziejów osadnictwa i życia społecznego. Red. F. Kiryk. Przemyśl 1991.

S. Wanatowicz, Ludność żydowska w   regionie mieleckim do  1939  roku.  W:  Mielec.  Studia i materiały z dziejów miasta i regionu. Red. F. Kiryk. T. 3. Mielec 1994.

R. Ziobroń, Gmina żydowska w Radomyślu Wielkim. Radomyśl Wielki 1997.

J. Ziobroń, Dzieje Gminy Żydowskiej w Radomyślu Wielkim. Radomyśl Wielki 2009.

W. Gąsiewski, Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic. Mielec 2021-2022.

Ponadto w Kwartalniku „Nadwisłocze” pod redakcją Włodzimierza Gąsiewskiego, wydawanym w Mielcu od 2003 r. ukazało się kilkadziesiąt artykułów różnych autorów oraz materiały archiwalne dotyczące tematyki żydowskiej w regionie.

Inf. i fot. Włodek Gąsiewski

Uwaga! Zdjęcia otwierają się pojedynczo w nowym oknie.

Zobacz także:

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

„Chroniąc Pamięć” – wyróżnienie dla Włodzimierza Gąsiewskiego w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie

Sprawdź również

Warsztaty rodzinne

W niedzielę, 15 grudnia, w Centrum Wystawienniczo-Promocyjnym instruktorka plastyki Agnieszka Szala-Jagiełło pomagała tworzyć mielczanom  ozdoby …