Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / „Ukryte w drewnie” Stanisława Czarneckiego z Mielca i Kazimierza Kupca z Goleszowa

„Ukryte w drewnie” Stanisława Czarneckiego z Mielca i Kazimierza Kupca z Goleszowa

19 czerwca 2016 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbył się wernisaż wystawy rzeźby Stanisława Czarneckiego z Mielca i Kazimierza Kupca z Goleszowa, pt. „Ukryte w drewnie”.

Dyrektor SOKiS, pani Dorota Kieraś- Jędrychowska, powitała artystów oraz bardzo licznie przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in. wójt Gminy Mielec, Józef Piątek oraz sołtys wsi Goleszów, Jan Kwarciany.  Po przedstawieniu twórców oraz ich rzeźbiarskiej historii, zebrani mieli okazję obejrzeć rzeźby i płaskorzeźby bohaterów wieczoru oraz  porównać odmienne style i tematykę prac obydwu wyjątkowych rzeźbiarzy.

Wystawę można obejrzeć do 26 czerwca 2016 r. w sali wystawowej Ośrodka Kultury w Chorzelowie.

O artystach:

KAZIMIERZ KUPIEC

Urodzony w 1949 roku, do 25 roku życia mieszkał w Chorzelowie, obecnie w Goleszowie. Całe zawodowe życie artysty związane było z OBR SK w Mielcu, gdzie pracował jako mechanik lotniczy.
Rzeźbiarstwem zajmuje się od 1999 r. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej w Mielcu. Uczestniczył w wielu plenerach artystycznych. Rzeźby artysty wielokrotnie prezentowane były na wystawach zbiorowych.
Obecna wystawa „Ukryte w drewnie” jest najszerszą prezentacją dorobku artystycznego Kazimierza Kupca.

STANISŁAW CZARNECKI

Urodził się w Wampierzowie w 1944 r. Zawsze lubił strugać z patyków różne rzeczy. W 1964 roku, po ukończeniu szkoły zawodowej, nie mogąc znaleźć pracy, zaczął scyzorykiem strugać postacie ludzi i ptaków.
Wielkim sukcesem było wystawienie kilku prac w 1969 roku w Muzeum w Tarnowie, gdzie brał udział w konkursie na rzeźbę ludową. Otrzymał wówczas I nagrodę i wszystkie rzeźby zostały zakupione do Muzeum. Od tego czasu dosyć intensywnie bierze udziały w konkursach, kiermaszach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, akcjach czasopisma „Przyjaciółka” i wielu innych.
W 1974 r. został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych z Zarządem Głównym w Lublinie.

Nagrody:

I miejsce- 1970 r. w Konkursie Twórców Ludowych zorganizowanym przez Wydział Kultury Prezydium WRN w Krakowie, Prezydium MRN w Tarnowie oraz Muzeum w Tarnowie.

Nagroda III stopnia- 1972 r. w konkursie sztuki ludowej województwa rzeszowskiego.

Wyróżnienie- 1977 r. w konkursie „Motyw pracy w twórczości ludowej”- Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

Nagroda- 1992 r. w I Wojewódzkim Biennale Rzeźby Amatorskiej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie.

Nagroda- 2006 r. w VIII Wojewódzkim Biennale Rzeźby Amatorskiej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie.

Wyróżnienia- 2002 r., 2004., 2006 r. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie.

Wyróżnienie- 2003 r. w konkursie „Rzeźba Ludowa”- Zarząd Fundacji „Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło” w Warszawie oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Wyróżnienie- 2004 r. w konkursie „A to polskie właśnie”- Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

III nagroda- 2008 r. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Amatorskiej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie.

Anna Surowiec

 

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …