Wieści Regionalne
nr 4/07 z 4 IV 2007 r. SIKORSKY MIELECKIE ŚMIGLA I SKRZYDLA
16 marca 2007 r. amerykańska firma Sikorsky Aircraft Corp. sfinalizowała transakcję nabycia od rządu polskiego zakładów wytwórcy samolotów PZL Mielec. Firma Sikorsky Aircraft jest spółką zależną korporacji United Technologies Corp. (NYSE:UTX), z siedzibą w Hartford, Stan Connecticut, USA.
W związku z tym wydarzeniem 21 marca br. na Zamku w Przecławiu zorganizowano konferencję prasową w celu przedstawienia najbliższych działań, jakie będzie podejmować. Na konferencji obecny był pan Carey Bond – Prezes Zarządu United Technologies Corp., obecny zarząd PZL Mielec, a także władze miejskie i powiatowe.
Przede wszystkim Carey Bond odniósł się do ostatnich doniesień prasy ogólnopolskiej, która donosiła, że mieleckie zakłady lotnicze zostały sprzedane za kwotę znacznie mniejszą, jak 250 mln zł podane do publicznej wiadomości. – Wielkość inwestycji, jaką ulokuje firma Sikorsky w Mielcu wynosi 250 mln zł. Na tę sumę składają się trzy komponenty, przede wszystkim zakup akcji firmy od rządu polskiego, po drugie wielkość zadłużenia, i wreszcie po trzecie kwota, jaką zainwestujemy w modernizację, w podniesienie nowoczesności firmy, tak aby przygotować ją do produkcji śmigłowców – powiedział Cerey Bond, dodając że nie należy się dziwić, że już pojawiają się głosy krytyki i próby oczerniania. – Firma Sikorsky jest liderem w światowej produkcji samolotów i śmigłowców, jest firmą o ugruntowanym dorobku i pozycji w świecie. Wraz z firmą Sikorsky do Mielca ściągną inne zagraniczne firmy. Dlatego nie należy się dziwić, że są osoby, jednostki, które boją się sukcesu Mielca i faktem jest, że będą się one zachowywać agresywnie, tak aby zaszkodzić Mielcowi. To jest fakt – dodał Carey Bond. Zadania i inwestycjeNa konferencji przedstawione zostały także najważniejsze zadania, jakie czekają teraz mieleckie zakłady. Przede wszystkim wymiana starych maszyn i urządzeń na nowsze, nowocześniejsze, wprowadzenie nowych systemów informatycznych, szkolenia pracowników – wszystko po to by przygotować firmę do produkcji śmigłowców Black Hawk. Firma będzie totalnie zinformatyzowana, zarówno pod względem planowania produkcji, jak i samej produkcji. Carey Bond zapowiedział również, że kontynuowana będzie produkcja samolotów Sky Truck i Dromader – Są to dobre programy i będziemy dokładać wszelkich starań, aby je kontynuować, znajdować na nie zamówienia.Logo i nazwaJeśli chodzi o nazwę i znak firmowy będą ona znane najprawdopodobniej w maju – Musimy dobrze się zastanowić co do nazwy i logo. Przede wszystkim firma Sikorsky jest znana na całym świecie, ale PZL Mielec to historia i tradycja, to dobrze wyszkoleni pracownicy, więc i to musi znaleźć odzwierciedlenie w nowym znaku firmowym – powiedział Carey Bond.
Na konferencji przedstawiony został nowy członek zarządu firmy, przedstawiciel United Technologies Corp. James Katzel, który w mielcu będzie pełnił funkcję dyrektora do spraw integracji. LotniskoJak zapewnił Carey Bond firma Sikorsky jest za rozwojem i modernizacją lotniska. Potrzebujemy lotniska, bo będziemy produkować samoloty. Podpisaliśmy z właścicielami lotniska umowę o jego wieloletnie użytkowanie. Lotnisko potrzebuje wieloletnich inwestycji, będziemy zastanawiać się nad jego wykorzystaniem, muszą się też nad tym zastanowić właściciele lotniska – powiedział prezes zarządu Sikorsky Mielec. W sprawie lotniska wypowiedział się także obecny na konferencji prezydent miasta Janusz Chodorowski. Powiedział on, że plany wobec lotniska zostały tak skorygowane, aby uwzględnić potrzeby firmy Sikorsky. Zakres planów z firmą Sikorsky ustalono w ten sposób, aby lotnisko mogło służyć zarówno firmie, jak i miastu. Jest również pewien pomysł wykorzystania ekspertów firmy Sikorsky, jako ludzi, którzy mają duże doświadczenie, do przyszłościowego zaplanowania rozwoju lotniska. Pakiet socjalny i wzrost zatrudnienia.
Obecny na konferencji prezes zarządu Janusz Zakręcki odniósł się do kwestii zatrudnienia. – Związki zawodowe wynegocjowały bardzo dobre warunki. Przede wszystkim stabilność miejsc pracy i liczby pracowników. Pakiet socjalny przewiduje ciągłość zatrudnienia, wzrost wynagrodzeń, możliwość bezpłatnych szkoleń i studiów. Jeśli chodzi o zwiększenie stanu zatrudnienia, to na razie go nie przewidujemy. Nowych pracowników będziemy przyjmować wraz z potrzebami produkcyjnymi. Będzie więcej zamówień, będziemy przyjmować ludzi, na razie procesu rekrutacji nie prowadzimy.
Agnieszka Emerling-Gąsiewska
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne nr 4/07 z 4 IV 2007 r.
Sprawdź również
Wieści Regionalne nr 3-4 (402-403) 4 IV 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf
W numerze m.in.: Strona 1: Strona 2: Chóralny Koncert Pasyjny Strona 3: Wieści mieleckie i …