ILA Berlin to najstarsze i jedne z największych lotniczych targów na świecie. Województwo Podkarpackie po raz kolejny uczestniczy w tej imprezie. W otwarciu podkarpackiego stoiska wziął udział Piotr Pilch, członek zarządu województwa.
Stoisko to wspólne przedsięwzięcie Województwa Podkarpackiego, miast Rzeszów i Krosno, Doliny Lotniczej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. W otwarciu stoiska wzięli wszyscy partnerzy. Oprócz Piotra Pilcha, także prezydent Krosna Piotr Przytocki, wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński, wiceprezes Doliny Lotniczej Marek Bujny oraz Michał Marchewka, szef rzeszowskiego oddziału Polskiej Agencji Kosmicznej.
– Musimy tutaj być. To jedna z najważniejszych imprez targowych w branży lotniczej i kosmicznej. Województwo, którego inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka, które stawia na innowacje musi uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach. Przedsiębiorcy są niezbędnym elementem gospodarki każdego kraju i dlatego władze samorządowe uwzględniają ich potrzeby, stąd inicjatywa naszego wspólnego stoiska. Naszym celem jako samorząd województwa to tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorstw przemysłu lotniczego w Województwie Podkarpackim. To szansa na rozwój firm, tworzenie miejsc pracy, współpracę nauki i biznesu. Zatem targi w Berlinie to dla przedsiębiorców doskonała okazja do nawiązywania kontraktów biznesowych, szukania kooperantów, ale także możliwość podglądania konkurencji – powiedział podczas otwarcia członek zarządu województwa Piotr Pilch.
Tradycyjnie pierwsze trzy dni przeznaczone są dla specjalistów z branży. To doskonała okazja do omawiania kierunków rozwoju lotnictwa i szczegółów technicznych w gronie fachowców oraz nawiązywania kontaktów i zawierania umów biznesowych. W niemieckich targach uczestniczy ponad 30 firm z województwa podkarpackiego. Wśród nich m.in. PZL Mielec, Linetech, Royal Star, Gardner Aerospace, Ultratech czy Safran Transmission Systems Poland.
Biznesowym rozmowom i konferencjom towarzyszą pokazy lotnicze. Podczas podniebnych popisów także nie zabraknie podkarpackiego akcentu, ponieważ na niebie zaprezentuje się samolot M28, produkowany w PZL Mielec. Niemieckie siły lotnicze korzystają z mieleckiego samolotu m.in. do desantu skoczków spadochronowych.
W weekend wystawa będzie otwarta dla szerokiej publiczności. Wtedy odbywają się słynne pokazy lotnicze. Zakres tematyczny imprezy: lotnictwo cywilne, kosmonautyka, działy specjalne poświęcone m.in. helikopterom, dronom, lotnictwu przyszłości, lotnictwu wojskowemu, obronności i bezpieczeństwu.
Tekst i foto Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP