Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Wyjątkowy Dzień Kobiet w Grochowem

Wyjątkowy Dzień Kobiet w Grochowem

Z okazji Dnia Kobiet w niedzielne popołudnie 8 marca br. w Wiejskim Domu Kultury i Rekreacji odbyło się wyjątkowo uroczyste Spotkanie Kobiecych Stowarzyszeń działających na terenie tuszowskiej gminy oraz promocja tomiku zatytułowanego „Zwierciadło duszy” autorstwa emerytowanej nauczycielki Teresy Pluta.

Z koszem herbacianych róż i serdecznymi życzeniami dla  wszystkich pań zawitał na spotkanie Wójt Gminy Andrzej Głaz wraz z Waldemarem Maziarzem Przewodniczącym Rady Gminy. Na  uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście prezeski i przedstawicielki stowarzyszeń, rodzina i przyjaciele autorki tomiku. Spotkanie  zaszczycili swą obecnością: Renata Paterak sekretarz gminy, radna Maria Smykla, panowie radni Waldemar Sieczka i Krzysztof Kapel z żonami, Małgorzata Wieczerzak dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuszowie Narodowym z Filią w Grochowem, Katarzyna Sikora nauczyciel Szkoły Podstawowej w Maliniu, Patrycja Krempa dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym, Maria Węgrzyn była dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaślanach, panowie sołtysi Jan Maziarz z małżonką z Malinia i Mieczysław Kasprzak z Grochowego.

Bowiem w spotkaniu uczestniczyły wyjątkowe kobiety. Kobiety z pasją, talentem i szerokim wachlarzem działań na rzecz środowiska gminnego, wójt życząc im zdrowia i wszelkiej pomyślności dziękował także za zaangażowanie i pracę społeczną. Nie zabrakło także szampana i tradycyjnego „sto lat”.

Czytaj dalej pod reklamą….

 

 

Po przedstawieniu przez Mariolę Pelic dyrektor Domu Kultury w Grochowem życiorysu Teresy Pluta,

do Jej twórczości odniosła się polonistka i dziennikarka Katarzyna Sikora mówiąc między innymi: cyt… Wiersze Pani Teresy to pochwała życia i radości, pisze w jednym z nich: „Dziś już wiem, najważniejsza w życiu jest pokora wobec życia właśnie i pogoda w sercu choćby łkało czasem”. Myślę, że ten tomik to balsam na duszę w trudne dni, kiedy człowiekowi jest smutno i źle. Kiedy przeczyta wiersze przepełnione optymizmem i wigorem, odnajdzie w nich ukojenie i nową siłę, aby zmagać się z życiem. A przecież każdy z nas ma takie dni…

Receptą na wszystko dla pani Teresy jest radość życia, którą potrafi odnaleźć w najmniejszej rzeczy. Autorka kocha świat i ludzi, to od zawsze dawało jej siłę do zmagania się z trudami życia. Akceptuje bezgranicznie to, co przynosi jej los, cieszy się z sukcesów i godnie znosi przeciwności.

 

Następnie sama autorka zaprezentowała zebranym kilka swoich wierszy a potem to już  płynęły gratulacje. Wzruszona autorka serdecznie wszystkim dziękowała.

Na zakończenie z muzyczną laurką  dla wszystkich kobiet wystąpiła grupa śpiewacza „Kalina” pod kierunkiem Sylwii Dudek z towarzyszeniem kapeli „Grochowiacy”

 

 

Teresa Pluta, z domu Gąska urodziła się w 1950 roku w Maliniu. Jej tata był murarzem i zdunem, mama gospodynią domową.  Była najmłodsza spośród dwójki rodzeństwa: brat Szczepan (nie żyje) i siostra Józefa. Do szkoły uczęszczała w rodzinnej wiosce, a po jej ukończeniu podjęła naukę w wymarzonym Liceum Pedagogicznym w Mielcu. Po maturze w 1969 r. rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Borkach Nizińskich, którą bardzo mile wspomina. W 1974 r. wyszła za mąż, podjęła też studia w WSP w Rzeszowie na kierunku filologia rosyjska, które ukończyła w 1977 r.(licencjat).

Ze względu na urodzenie dziecka oraz trudny dojazd do Borków Nizińskich przeniosła się do pracy w Szkole Podstawowej w Jaślanach i tam uczyła 30 lat ( z przerwami, na urlopy macierzyńskie. Ma cztery córki i syna). Praca w szkole dawała jej wiele satysfakcji, prowadziła drużynę harcerską, była opiekunem samorządu szkolnego, organizowała wiele wycieczek, biwaków, akademii i przedstawień jasełkowych. Często przygotowywała dzieci do udziału w różnych konkursach i przeglądach: recytatorskich, wokalnych i plastycznych. Pracując w szkole, pisała wiersze z potrzeby chwili. Gdy przeszła na emeryturę w 2007 r. miała więcej czasu dla siebie, wtedy poczuła potrzebę pisania. Zaangażowała się w działalność zespołów Domu Kultury w Grochowem, śpiewa w „Kalinie”, gra w teatrze amatorskim „Uciecha”. Bierze udział w konkursach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tuszowie Narodowym, gdzie jej wiersze są wyróżniane i nagradzane.

Mówi, że muzyka, śpiew, pisanie wierszy są dla  niej odskocznią od szarej rzeczywistości.

 

Mariola Pelic

Wyjątkowy Dzień Kobiet w Grochowem

Sprawdź również

„Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Królewskiego Baletu Klasycznego [zdjęcia]

W dniu 8 stycznia w sali widowiskowej Domu Kultury SCK odbył się Spektakl baletowy „Dziadek …