Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie Filia nr 9 wraz z Regionalnym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Rzeszowie działając w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa były organizatorami spotkania zatytułowanego: Z szacunku dla przodków-Tradycje żniwne.
Program zrealizowany w dniu 19 września br. według scenariusza Jadwigi Kupiszewskiej składał się z trzech bloków tematycznych:
– widowiska słowno-muzycznego Żniwa w Nosówce wg scenariusza przewodniczącej Sekcji
Folklorystycznej Stefani Buda.
– montażu poetycko-muzycznego: Pejzaże wsi polskiej wykonaniu Grupy Poetyckiej i Grupy
Wokalnej w opracowaniu Stanisławy Bylicy i Zygmunta Kiełbowicza
– wystawy obrazów i rękodzieła artystycznego, organizatorki: Emilia Wołoszyn i Jadwiga
Kupiszewska
W programie widowiska słowno- muzycznego udział wzięli: Katarzyna Błaszczuk, Stanisława Bylica, Anna Kocur, Stanisłąw Dworak, Jadwiga Kupiszewska, Władysław Waltoś, Zygmunt Kiełbowicz, Krystyna Hanus, Zofia Krawiec, Stefan Michał Żarów, przy akompaniamencie wykonaniu: Kazimierza Wiśniowskiego – harmonijka ustna, Edwarda Sądeja – akordeon oraz zespół folklorystyczny Nosowianie z Nosówki, który zaprezentował barwne widowisko, Żniwa w Nosówce na koniec którego przekazał kierowniczce fili Pani Barbarze Kłoda wieniec przedstawiający orła w koronie na kłosach zbóż.
Wiceprezes stowarzyszenia Stefan Michał Żarów w swoim wystąpieniu przedstawił istotę rytmu codziennego życia dawnej wsi polskiej. Podkreślił trud pracy rolnika oraz wynikający z tego wpływ na zachowania zwyczajowe np. niejednokrotnie kultywowane do dziś obyczaje żniwne oraz wynikająca z nich tradycja urządzania na zakończenie prac polowych dożynek. Ze żniwami jak również z dożynkami, które w rodzimej tradycji zajmują ważne miejsce wiąże się wiele piosenek i świąt. Towarzyszą im różne praktyki jak wicie wieńca dożynkowego, niesionego później do świątyni w celu poświęcenia aby następnie z okolicznościowym śpiewem przekazać gospodarzowi / staroście/ podczas okolicznościowej biesiady z tańcami.
Pośród zebranych gości należy wymienić: b. posła Stanisława Rusznicę z żoną, Honorowego Prezesa PZŁucz Bolesława Pezdana czy Mieczysława Kowala z ZŻWP w Rzeszowie.
Spotkanie było już kolejnym przedsięwzięciem organizowanym wspólnie przez Wojewódzka i Miejską Bibliotekę Publiczną filia nr 9 w Rzeszowie i Regionalnym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Rzeszowie za co należy się szczególne podziękowanie, pracownikom i Gospodarzowi spotkania, kierowniczce fili Pani Barbarze Kłoda.
Realizacja, starostowanie i prowadzenie całości programu: Stanisława Bylica i Zygmunt Kiełbowicz a na fotografiach i filmie program utrwalili: Alicja Borowiec i Józef Homa.
Stefan Żarów