Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Zobacz kto startuje do sejmiku województwa

Zobacz kto startuje do sejmiku województwa

Mielczanie mają odgrywać główne role w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Marszałek Władysław Ortyl będzie twarzą PiS w kampanii wyborczej w województwie; Zdzisław Nowakowski otworzy listę PO naszym okręgu wyborczym, a Jan Tarapata – PSL.

 

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Rzeszowie zarejestrowała 16 komitetów, które powalczą o głosy mieszkańców naszego regionu w wyborach do sejmiku podkarpackiego. WKW przyjęła zgłoszenia Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Lewica Razem, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, Platformy Obywatelskiej, Ruchu Narodowego, Twojego Ruchu, Narodowego Odrodzenia Polski, Komitetu Wyborczego Wyborców Razem dla Podkarpacia, Komitetu Wyborczego „Oburzenie”, Komitetu Wyborczego Polska Patriotyczna, Komitetu Wyborczego Samoobrona Odrodzenia, Komitetu Wyborczego Wyborców „Przyszłość”, Komitetu Wyborczego Demokracji Bezpośredniej i Komitetu Wyborczego Wyborców „Ojcowizna”. W sumie w wyborach do 33-osobowego sejmiku województwa startuje 476 kandydatów.

Okręgi

W wyborach do sejmiku Podkarpacie podzielone jest na pięć okręgów. We wszystkich pięciu okręgach wyborczych kandydatów na radnych wojewódzkich zgłosiły: Prawo i Sprawiedliwość,  Polskie, Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej – Lewica Razem, Platforma Obywatelska, Ruch Narodowy, Nowa Prawica JKM i Twój Ruch, przy czym tylko pięć pierwszych komitetów zgłosiło maksymalną liczbę kandydatów, czyli po 66.

Mielec znajduje się w okręgu nr 2, który obejmuje powiaty: dębicki, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. W tym okręgu startuje 95 kandydatów z 10 komitetów wyborczych. Aż pięć z nich umieściły mielczan jako liderów swoich list, w tym trzy największe partie w regionie.

 

Ortyl marszałkiem – jeśli PiS uzyska większość

Marszałek Władysław Ortyl (60 lat) nie tylko wystartuje w wyborach do sejmiku z pierwszego miejsca w naszym okręgu wyborczym, ale również będzie twarzą Prawa i Sprawiedliwości w kampanii wyborczej na Podkarpaciu. Jak stwierdził europoseł Tomasz Poręba – jeden z liderów PiS na Podkarpaciu, Ortyl dysponuje wszystkimi instrumentami, żeby tę kampanię właściwie przeprowadzić. – Ma wiedzę na temat tego, jakie są plany województwa, jeśli chodzi o środki unijne oraz różnego rodzaju przedsięwzięcia, które on sam zaplanował na następne lata – powiedział eurodeputowany.

Głównym celem PiS na Podkarpaciu jest utrzymanie władzy w sejmiku. Do tego trzeba zdobyć minimum 17 mandatów w 33-osobowym sejmiku. Przedstawiciele partii bardzo optymistycznie liczą na 20 mandatów. Cztery lata temu zdobyli ich 15. Jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego wygra wybory i zyska większość w sejmiku to marszałkiem województwa będzie nadal Władysław Ortyl.

Z naszego okręgu z PiS wystartuje także dotychczasowy radny wojewódzki Fryderyk Kapinos (52 lat) i Łucja Bielec (68 lat) z Fundacji SOS Życie. Na listach PiS znajdują się także przedstawiciele Polski Razem Jarosława Gowina, Prawicy Marka Jurka, Solidarnej Polski. Reprezentantem tego ostatniego ugrupowania z powiatu mieleckiego jest Leszek Midura (44 lata) z Woli Wadowskiej.

 

Mieleckie jedynki z PO i PSL

Dwunastoosobową listę PO do sejmiku w okręgu nr 2 otwiera Zdzisław Nowakowski (59 lat), dotychczasowy radny i szef Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. W wyborach wystartują także: Iwona Ławruk (53 lata) z Mielca, Marcin Kozdraś (28 lat) z Tuszymy i 38-letnia Joanna Gładyszewska z Chorzelowa.

Z kolei PSL na lidera swojej listy w powiatach dębickim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, strzyżowskim postawił Jana Tarapatę z Tuszowa Narodowego (60 lat). Wystartuje także Stanisław Lonczak (58 lat), z-ca burmistrza Radomyśla Wielkiego, Maria Sukiennik (57 lat) z Rzemienia i Helena Dul z Rzędzianowic (70 lat).

Natomiast z Sojuszu Lewicy Demokratycznej z „jedynki” wystartuje dębiczanin Edward Brzostowski. Najwyżej z mielczan jest 65-letni Jan Bury, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Mielcu, który dostał „dwójkę”. Z naszego powiatu kandydują także Janusz Grzyb (43 lata) z Radomyśla Wielkiego i Zofia Frankowicz (58 lat) z Dulczy Małej.

 

Pretendenci do mandatów

Z ugrupowań, które nie mają obecnie swoich radnych w sejmiku, również startuje kilku mielczan. Listę kandydatów Nowej Prawicy Korwina-Mikke w naszym okręgu otwiera Ireneusz Dzieszko (47 lat), były radny miejski w Mielcu. Poza nim na liście nie ma osób z powiatu mieleckiego.

Także listę Komitetu Wyborczego Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna” RP otwierają przedstawiciele naszego powiatu. Jako pierwszy znalazł się na niej Zbigniew Kuraś (58 lat) ze Złotnik, a drugi jest Zbigniew Zieliński (50 lat) z Mielca.

Kandydatom Ruchu Narodowego przewodzi 22-letni Dariusz Jedynak z Dębicy, ale na „dwójce” i „trójce” znaleźli się mielczanie; odpowiednio Tadeusz Zięba (58 lat) i Piotr Pawełczak (27 lat). Siódmy jest Michał Sapoń (35 lat) z Kawęczyna.

 

Bez mielczan

Komitet Wyborczy Twój Ruch, Komitet Wyborczy Polska Patriotyczna i Komitet Wyborczy Samoobrona Odrodzenie na swoich listach nie umieściły w naszym okręgu przedstawicieli powiatu mieleckiego.

 

Tak było cztery lata temu

Przypomnijmy, że w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego w 2010 r. uczestniczyło 12 komitetów wyborczych. Mandaty zdobyło cztery. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 38,5 proc. głosów, co dało mu 15 miejsc w sejmiku. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska – 21,7 proc. głosów i siedem mandatów. Trzecie było Polskie Stronnictwo Ludowe, które z 21,5 procentowym poparciem uzyskało także siedem mandatów. Czwartym ugrupowaniem, które weszło do sejmiku był Sojusz Lewicy Demokratycznej – 12,3 proc. głosów dało tej partii 4 mandaty. Wówczas koalicję stworzyło PO-PSL-SLD. W maju 2013 roku po aferze z PSL-owskim marszałkiem Mirosławem Karapytą władzę w województwie przejęła koalicja PiS-Prawica Rzeczpospolitej.

kb

Fot.: od lewej: Zdzisław Nowakowski, Jan Tarapata, Władysław Ortyl – liderzy list w naszym okręgu wyborczym trzech największych partii na Podkarpaciu.

Sprawdź również

Unijne wsparcie na obszary chronionego krajobrazu na Podkarpaciu

Za około cztery mln złotych unijnego wsparcia z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 …