Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Żyjąc pod słońcem a czasem pod księżycem… zmarł ks. kan. Franciszek Dziedzic

Żyjąc pod słońcem a czasem pod księżycem… zmarł ks. kan. Franciszek Dziedzic

Ks. Franciszka Dziedzica poznałem ponad 40 lat temu i często się krzyżowały nasze ścieżki… A to z powodu wspólnych znajomych z okresu jego posługi jako wikariusza w Borowej k. Mielca, z którą też wiele lat byłem związany. A to z powodu moich dziennikarskich i historycznych zainteresowań regionalnych, w tym gen. Władysławem Sikorskim, rodakiem z Tuszowa Narodowego, gdzie ks. Franciszek Dziedzic był proboszczem i szczególnie także pielęgnował pamięć Generała. A to chociażby z powodu mojej wieloletniej fascynacji Tadeuszem Kantorem, jeszcze z czasów studiów, a potem gdy odkrywałem wciąż nowe jego związki z ziemią mielecką… I okazało się, że ksiądz Franciszek Dziedzic, podobnie jak Kantor urodził się w Wielopolu i mógł mieć z nim styczność, zwłaszcza w okresie powojennym, gdy wielki reżyser w wielopolskiej świątyni wystawił swoje „Wielopole, Wielopole”. Piszę o tym w swojej książce „Moje okruchy Kantora”, gdzie przywołuję inną z kolei książkę, tym razem ks. Franciszka Dziedzica pt. „Żyjąc pod słońcem, czasem pod księżycem”, wydaną w Tarnowie w 2001 r.

Ks. Franciszek Dziedzic wspomina w niej swoje przedwojenne i wojenne dzieciństwo w Wielopolu Skrzyńskim, gdzie był świadkiem tamtejszej zagłady Żydów, którym szczerze współczuł tej tragedii. Wspomina swoją już powojenną szkołę średnią, a potem czas pracy jako… agronoma i potem już studia seminaryjne. Wreszcie święcenia kapłańskie, prymicje i kolejne wikariaty. Potem już pierwsze i jedyne na lata probostwo, właśnie w Tuszowie Narodowym, do którego już później jak ks. emeryt wracał wielokrotnie.

Ks. Franciszek Dziedzic, ur. 10 II 1927 r. w Wielopolu Skrzyńskim. Wyświęcony 29 VI 1955 r. Najpierw wikary w parafii Olszyny, a w latach 1964-1966 w parafii Borowa k. Mielca, następnie proboszcz parafii Tuszów Narodowy. W 2003 r. przeszedł na emeryturę. Został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiaty w Opatowie.

Zmarł 26 maja 2024 r.

Niech spoczywa w pokoju.

dr Włodzimierz Gąsiewski

Program uroczystości pogrzebowych:

Wtorek, 28 maja
Godz. 18:00 – Eksporta do kościoła w Tuszowie Narodowym i Msza Święta żałobna.

Środa, 29 maja
Godz. 13:00 – Msza Święta pogrzebowa i złożenie ciała Zmarłego na starym cmentarzu w Wielopolu Skrzyńskim.

Wieczny odpoczynek, racz mu dać, Panie…

Źródło: Ks. Grzegorz Słodkowski w: https://diecezjasandomierska.pl/zmarl-ks-kan-franciszek-dziedzic/ oraz Sz. Komoński, Kapłani parafii Borowa. Słownik biograficzny. Borowa 1993, s. 10

Zobacz także:

Włodek Gąsiewski, „moje okruchy Kantora od krakowskiej „Umarłej klasy” przez Hohenbach (Czermin), Schönanger, Mielec…”

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …