~~ Niszczeje stary młyn w Sarnowie w gminie Tuszów Narodowy – Promocja Mielec
Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Niszczeje stary młyn w Sarnowie w gminie Tuszów Narodowy

Niszczeje stary młyn w Sarnowie w gminie Tuszów Narodowy

Postępuje dewastacja starego młyna i jazu wodnego w Hykach Dębiakach. Znikł sztuczny zalew, który tworzyła zapora młyńska.

Ostatnio o młynie i jego historii pisaliśmy we wrześniu 2016 r. Niestety, ale od tego czasu sytuacja się tylko pogorszyła. Młyn tak zarósł, że prawie go nie widać i sama erozja, wkrótce obróci go w ruinę. Co gorsza ktoś uszkodził stary jaz, który spiętrzał wodę dla młyna i tworzył malowniczy niewielki zalew wodny. Widać komuś to przeszkadzało. W fatalnym stanie jest również stary most przed młynem i być może jego stan pamięta czasy okupacji niemieckiej. Zwracają się także do nas internauci z pytaniami na temat tego zabytku. Są podobno inicjatywy, aby zagospodarować ten obiekt. Podczas wojny i tuż po niej był on także kryjówką dla partyzantki antyniemieckiej, a potem antykomunistycznej. Zresztą zagadnienia te są nadal mało zbadane. Obowiązkiem władz samorządowych szczebli lokalnych jest dbałość o zabytki. Może więc przyczynią się do uratowania starego młyna w Hykach Dębiakach oraz jego malowniczego toczenia.

Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski

Zdjęcia z 27 września 2017 r.

Zobacz także:

Tajemnice starego młyna w Dębiakach – kryjówki Wojciecha Lisa w 1944/45 r.

Sprawdź również

Wyjątkowe święto plonów w Mielcu. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Zapraszamy na Wojewódzkie Dożynki w Mielcu połączone z Dożynkami Powiatu Mieleckiego. Impreza już 26 sierpnia. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *