~~ POWIAT UHONOROWAŁ INWALIDÓW WOJENNYCH – Promocja Mielec
Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / POWIAT UHONOROWAŁ INWALIDÓW WOJENNYCH

POWIAT UHONOROWAŁ INWALIDÓW WOJENNYCH

Stanisława Wolańczyk i Jerzy Klementowski, członkowie Związku Inwalidów Wojennych w Mielcu, odebrali dziś wyjątkowe wyróżnienia z rąk wicestarosty Marii Napieracz, a także podzielili się swoimi wspomnieniami z okresu wojennego. Wszystko to z okazji 100-lecia powstania i działalności związku.

Spotykamy się dzisiaj z okazji  100-lecia Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej, a więc najstarszej organizacji kombatanckiej w kraju. Zrzesza ona weteranów walk, bez względu na ich światopogląd, szlaki bojowe, orientacje polityczne czy narodowość – powiedziała tytułem wstępu wicestarosta Maria Napieracz. Opowiedziała również o obchodach 100-lecia ZIW RP w Krakowie, w których uczestniczyła w czwartek, 21 września, wraz z gośćmi spotkania: Stanisławą Wolańczyk i Jerzym Klementowskim.

Stanisława Wolańczyk, właśnie w Krakowie,  odznaczona została okolicznościowym Krzyżem 100-lecia ZIW za szeroko zakrojoną i aktywną działalność w mieleckim kole związku. – Związek ten zaczął działać na mieleckich ziemiach około roku 1990. Obecnie została nas już tylko garstka, bo 13 osób podopiecznych i 13 członków. Mimo tego staramy się jednak wciąż aktywnie działać i pomagać sobie nawzajem – mówiła pani Stanisława. W czasie wojny była obozowiczką m.in. w Zamościu i Majdanku, a także została zesłana na roboty w Niemcach. Pochodzi z powiatu lubaczowskiego, ale już w roku 1952 roku na dobre związała się z Mielcem – za sprawą męża, który podjął tu pracę.

Jerzy Klementowski jest z kolei inwalidą wojskowym. Do Mielca przybył wraz z rodziną, by ochronić się przed rzezią wołyńską.  W 1977 roku uległ wypadkowi drogowemu, po którym przeszedł już na emeryturę. Niewiele później rozpoczął działalność w ZIW. – Działając w związku, pomagamy wszystkim, którzy potrzebują pomocy. Raz w tygodniu  spotykamy się we własnym gronie, a także nawiązujemy łączność z innymi okręgami związku – mówił.

Działacze mieleckiego ZIW odznaczeni zostali honorową statuetką z herbem Powiatu Mieleckiego oraz kwiatami. – Chcieliśmy, by był to przejaw naszego szacunku dla Państwa, a także Państwa historii i działalności – mówiła w momencie wręczania wyróżnień wicestarosta Maria Napieracz. – Każdy z nas z zainteresowaniem wysłuchał opowiedzianych tu historii. Świadectwa, które zostało przedstawione były dla nas przykładem i motywacją do poszanowania pokoju oraz wolności, o którą Państwo walczyliście – dodała wicestarosta na zakończenie konferencji.

STAROSTWO POWIATOWE W MIELCU

 Biuro Promocji i Informacji

Monika Piątek

Sprawdź również

Pierwszy etap budowy podgrzewania boiska za nami! Mielec odwiedził wiceminister sportu

Dzisiaj ukończone zostało układanie nowej murawy na boisku piłkarskim Stadionu Miejskiego w Mielcu, co oznacza …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *