Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Tańczyliśmy razem z Mazowszem!

Tańczyliśmy razem z Mazowszem!

13073179_1094844310568402_397494942_oWspólny wielki koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Rzeszowiacy” z legendą polskiej sceny folklorystycznej w siedzibie Mazowsza.

Komplet na widowni, olbrzymia scena, serdeczne przyjęcie artystów – tak najkrócej można opisać Międzynarodowy Dzień Tańca urządzony w mateczniku Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Mazowsze”, w Otrębusach pod Warszawą.

Gościem ,,Mazowsza”, w sobotę, 23 kwietnia, byli ,,Rzeszowiacy” – nasz mielecki kulturalny ,,produkt” eksportowy, jakże zasłużony dla Mielca i dla kraju. Mielczanie są na scenie równie długo, jak Mazowsze, bo ponad 60 lat.

Wielokrotnie w mediach podkreśla się wagę koncertów ,,Rzeszowiaków” w Ameryce i w Europie, choćby te ostatnie, prestiżowe, w Turcji, Poznaniu, czy podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Sobotni koncert zapisuje się jednak wyjątkowo w historii działalności mieleckiego zespołu. Większość bowiem amatorskich zespołów, uprawiających podobną działalność zwykle określaną mianem folkloru stylizowanego (na czym zyskuje widowiskowość), może tylko pomarzyć o tym, co przydarzyło się ,,Rzeszowiakom” – zaproszenie do wspólnego koncertu, splendor, zaszczyt i całkiem dobre recenzje po koncercie. Byliśmy, widzieliśmy, usłyszeliśmy pochwały z ust profesjonalistów. I to nie byle jakich ekspertów, bo mielczanie odebrali bardzo pozytywną recenzję swojego występu z ust choreografa PZPiT ,,Mazowsze” – Witolda Zapały.

Oczywiście w roli głównej wystąpili gospodarze. Pełna gracja, dynamizm, synchronizacja w tańcu, ekwilibrystyka popisowa w suitach z Podhala i Sącza, nienaganne brzmienie chóru i orkiestry pod batutą maestro i dyrektora zespołu Jacka Bonieckiego – to najkrótsza recenzja ich prezentacji. Nic nowego, chciałoby się powiedzieć – ,,Mazowsze” zawsze wzbudza podziw i aplauz.

Nasz zespół zaprezentował się w dużym, 50-osobowym składzie i z pełną orkiestrą. ,,Rzeszowiacy” zatańczyli dwa układy regionalne – suity rzeszowską i przeworską. Oba żywiołowe tańce wykonali  w diablo szybkim tempie, aż scena zdawała się wirować. W trakcie prezentacji słychać było brawa i okrzyki zachwyconej widowni, na której zasiadło blisko 600 osób. Mielecki zespół zaprezentował pełnię swoich nieprzeciętnych  możliwości, młodzieńczego wigoru i piękna. I co ważne, Rzeszowiacy weszli na scenę z respektem dla miejsca, gdzie koncertowali, ale bez strachu i paraliżującej tremy.

Cały koncert trwał ponad dwie godziny, bo obok gospodarzy i ,,Rzeszowiaków” wystąpił też drugi gość – dolnośląski reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca ,,Wrocław”. W finale wszyscy wykonawcy pojawili się na scenie do wspólnego zdjęcia i podziękowania publiczności za entuzjastyczne przyjęcie.  Były kwiaty, miłe słowa i rzęsiste brawa. Maestro Boniecki odebrał z rąk dyrektora Samorządowego Centrum Kultury, Jacka Tejchmy,  artystyczną replikę tancerki wykonanej w szkle przez artystów z Krosna, a Mazowsze ze sceny zostało zaproszone na kolejny koncert do stolicy polskiego lotnictwa – do Mielca.

Specjalne podziękowania za rolę, jaką odegrał w przygotowaniu tego koncertu, należą się kierownikowi impresariatu  ,,Mazowsza”, Krzysztofowi  Kurlejowi, którego grudniowa wizyta w Mielcu i  rozmowy z kierownictwem Samorządowego Centrum Kultury zaowocowały wizytą ,,Rzeszowiaków” w Mazowszu.

Sukcesy naszego zespołu wcale nie są taką oczywistością. W ciągu ostatnich dekad  wiele zespołów folklorystycznych upadło, na przykład w wielu miastach naszego regionu  popularność tej tanecznej dyscypliny sztuki wśród jej młodych adeptów drastycznie spadła. Tym większe gratulacje należą się młodym ludziom, którzy poświęcają mnóstwo czasu i wykonują olbrzymią pracę, aby  mielecki zespół miał się doskonale. Z pewnością wielka w tym także zasługa opiekunów zespołu: choreografa Marka Zaremby i jego asystenta Jakuba Jurka, kierownika orkiestry Sławomira Stana i chórmistrza Sylwii Dudek. ,,Rzeszowiacy” – gratulujemy.

Małgorzata Rojkowicz, fot. Jan Drzewiecki

Sprawdź również

Muzyczna majówka– Big Mielec Band zaprasza na wyjątkowy koncert na Górce Cyranowskiej

Muzyczna majówka– Big Mielec Band zaprasza na wyjątkowy koncert na Górce Cyranowskiej Już 1 maja …