~~ Ten pomnik Armii Krajowej w Mielcu widział już wielu patriotów – Promocja Mielec
Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Fotogaleria / Ten pomnik Armii Krajowej w Mielcu widział już wielu patriotów

Ten pomnik Armii Krajowej w Mielcu widział już wielu patriotów

1 sierpnia 2017 r. pod Pomnikiem Armii Krajowej odbyły się uroczystości 73 rocznicy Powstania Warszawskiego. Unikamy słowa ,,tradycyjne”, gdyż z tą tradycyjnością to różnie bywało. Rok temu o godz. ,,W” – 17.00, nie zawyły syreny, zjawiło się kilkoro osób, a pomnik nawet nie był udekorowany flagami narodowymi. Monument ten postawiono w 1993 r. ze składek społecznych. Przez kolejne lata bywało różnie z obchodami rocznicy Powstania. ,,Na szybko” już w elektronicznym archiwum znaleźliśmy zdjęcia od 2006 r. W jednym roku uroczystości odbyły się w bazylice mniejszej pw. św. Mateusza w Mielcu.

Z patriotyczną frekwencją też bywało różnie. O rocznicy powstania i miejscu obchodów w Mielcu wiedzieli wszyscy. Czemu więc nie przychodzili np. obecni średniolatkowie, nawet po 60. rok życia, przecież nikt im nie zabraniał? Ale lepiej późno niż wcale.

W bieżącym roku przyszło na oko ponad 100 osób. Była reprezentacja wszystkich urzędów, szkół, partii politycznych i stowarzyszeń. Nie było już AK-owców, bo nie żyją. Ich honor jeszcze ratuje pan Jerzy Dębicki, rocznik 1929, który podczas okupacji niemieckiej należał w Mielcu do harcerskich Szarych Szeregów stowarzyszonych z AK.

PS. Praktycznie na wszystkich zdjęciach jest pani poseł Krystyna Skowrońska, to swoisty rekord współczesnego patriotyzmu!

Teraz należałoby się przyjrzeć pomnikowi, bo zbudowany przed 24 laty mógłby przejść gruntowny ,,lifting”, także i otoczenie, które jest dość duże i można by je bardziej przystosować do większych uroczystości patriotycznych. Należałoby też się zastanowić czy pomnik nie stoi aby na części starego cmentarza parafialnego, a więc być może jest też symboliczną mogiłą.

Poniżej prezentujemy fotoreportaż sprzed lat i uroczystości obecnych  – inf. i wszystkie zdjęcia w tym z z budowy pomnika Włodzimierz Gąsiewski

Uroczystość 1 sierpnia 2017 r.

Sprawdź również

PODKARPACKIE POKAZY LOTNICZE NA MIELECKIM LOTNISKU

Zbliżające się wielkimi krokami IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze zaplanowane na sobotę 28 lipca wzbudzają ogromne …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *