Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Grid / Z ZIEMI RADOMYSKIEJ NA POGRZEBIE KOMANDORÓW

Z ZIEMI RADOMYSKIEJ NA POGRZEBIE KOMANDORÓW

W dniach 15 i 16 grudnia 2017 odbyły się w Helu i Gdyni uroczystości pogrzebowe trzech oficerów Marynarki Wojennej, zamordowanych w grudniu 1952 roku wskutek sfingowanego procesu – komandora Stanisława Mieszkowskiego, komandora porucznika Zbigniewa Przybyszewskiego i komandora Jerzego Staniewicza.  W uroczystościach tych uczestniczył m.in. dr Andrzej Przybyszewski z Radomyśla Wielkiego, które nadesłał kilka zdjęć i krótką relację.

Ze wspomnień innych, ułaskawionych potem oficerów, możemy dowiedzieć się o bestialskich metodach śledztwa. Wszyscy trzej zamordowani byli bohaterskimi Obrońcami Helu z 1939 roku,  a po powrocie z niewoli włączyli się w odbudowę struktur Marynarki Wojennej. Byli wybitnymi oficerami i zajmowali wysokie stanowiska w strukturze dowodzenia. Ich pełne poświęcenia dla Ojczyzny życie przerwała kula stalinowskiego zbrodniarza.

Szczątki zamordowanych zostały odnalezione w 2014 r. na warszawskiej Łączce. Po 65 latach od zbrodni spoczęli nad Zatoką Gdańską, na oksywskim cmentarzu marynarskim,  w Kwaterze Pamięci. W uroczystości uczestniczył Prezydent RP – Andrzej Duda.

W 2018 roku w Kwaterze Pamięci zostaną złożone również prochy zmarłego w 1973 roku na emigracji wiceadmirała Józefa Unruga, który w 1939 roku był Dowódcą Obrony Wybrzeża, przełożonym zamordowanych w 1952 roku Komandorów.

 Andrzej Przybyszewski

Sprawdź również

finał PLASTYKONU

Fantastyczni, uzdolnieni młodzi ludzie z mieleckich szkół przesłali 117 prac plastycznych na organizowany przez Dom …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *