Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / PIERWSZE SPOTKANIE ZESPOŁU DS. CZYSTEGO POWIETRZA

PIERWSZE SPOTKANIE ZESPOŁU DS. CZYSTEGO POWIETRZA

20.04.2018. Podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia obowiązku monitoringu ciągłego dla instalacji produkcji płyt drewnopochodnych oraz zaproszenie do prac osób z ruchu społecznego na rzecz czystego powietrza w Mielcu to najważniejsze wnioski z pierwszego spotkania zespołu powołanego przez Pełniącego Funkcję Prezydenta Miasta Mielca.

W spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miejskim wzięli udział przedstawiciele samorządów miasta, powiatu i województwa, a także Wojewody Podkarpackiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz środowiska naukowego. – Głównym zadaniem zespołu jest szeroko rozumiane wspólne działanie oraz wypracowanie pomysłów i rozwiązań, które doprowadzą do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska w Mielcu, ze szczególnym uwzględnieniem powietrza. Kompetencje poszczególnych uczestników zespołu są różne, ale wierzę, że wspólnie możemy zdziałać wiele – powiedział Pełniący Funkcję Prezydenta Miasta Mielca Fryderyk Kapinos.  Najbliższym czasie skład zespołu zostanie powiększony o przedstawicieli dwóch sąsiadujących z Mielcem gmin, a także trzy osoby z ruchu społecznego, który w ostatnim czasie m.in. zorganizował marsz mieszkańców miasta sprzeciwiających się zanieczyszczeniu powietrza.

Jednym z tematów, który został poruszony podczas prac zespołu było wykorzystanie i wskazania pomiarów mobilnej stacji monitorowania powietrza oraz ewentualny zakup nowych urządzeń, które w sposób ciągły mogłyby wykonywać pomiar. Nowa stacja zostałaby włączona do Krajowego Systemu Monitoringu i byłaby obsługiwana przez WIOŚ. Najważniejszym tematem były jednak działania zmierzające do zmiany przepisów, które umożliwiłyby prowadzenie ciągłego monitoringu na instalacjach produkcji płyt drewnopochodnych. Jak podkreślali uczestnicy spotkania, tylko ciągłe, a nie wyrywkowe pomiary emisji do atmosfery, mogą wykazać przekroczenie zapisów Pozwolenia Zintegrowanego.

Fryderyk Kapinos zaznaczył także, że równolegle z działaniami skierowanymi na walkę z zanieczyszczeniami pochodzącymi z instalacji przemysłowych, władze miasta starają się o wyeliminowanie tzw. niskiej emisji. – Jestem po pierwszych rozmowach z panem Damianem Ziębą, przedstawicielem krakowskiego alarmu Smogowego i uznanym w kraju specjalistą w tej tematyce. Chcemy zaprosić mieszkańców miasta do udziału w debacie społecznej z udziałem pana Damiana, która mogłaby wskazać kierunki działania, zarówno dla nas, samorządowców, jak i mieszkańców. Ponadto w najbliższym czasie chcemy skupić się na możliwościach pozyskania środków na termomodernizację w połączeniu z wymianą źródeł ogrzewania, wraz z wypracowaniem dla mieszkańców jasnego przekazu z jakich źródeł dofinansowania i na jakich zasadach mogą korzystać – dodał.

Krzysztof Urbański

Kierownik Biura Promocji i Sportu

Sprawdź również

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” – projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwiz Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony …