~~ 10 lat działalności diabetyków z Podleszan – Promocja Mielec
Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / 10 lat działalności diabetyków z Podleszan

10 lat działalności diabetyków z Podleszan

29 lipca Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Terenowe w Podleszanach świętowało 10-lecie swej działalności. Uroczyste obchody tej okrągłej rocznicy odbyły się w Domu Strażaka w Podleszanach. Licznie zebranych diabetyków i zaproszonych gości powitała wiceprezes Koła Pani Alicja Krużel.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili:

– Radny Powiatu Mieleckiego, Prezes Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego – Pan Józef Smaczny,

– Radny Powiatu Mieleckiego – Pan Andrzej Chrabąszcz,

– Wójt Gminy Mielec – Pan Józef Piątek,

– Prezes Wojewódzkiego Podkarpackiego Stowarzyszenia Diabetyków – Pan Józef Mazur,

– Sekretarz Wojewódzkiego Podkarpackiego Stowarzyszenia Diabetyków – Pani Teresa Rybak,

– Dr Marek Wilczyński – lekarz ze Szpitala Powiatowego w Mielcu,

– Prezesi i przedstawiciele Kół Diabetyków z Nowej Dęby, Mielca, Rzeszowa, Jarosławia,

– Przedstawiciele UG, UM, PCK i PKPS-u w Mielcu.

Na ręce Prezes Koła Pani Danuty Zaremba złożyli gratulacje, okolicznościowe dyplomy i kwiaty. W swych wystąpieniach podziękowali za dotychczasową działalność Koła, życząc jednocześnie kolejnych sukcesów i dalszej owocnej działalności. Wszyscy jednogłośnie podkreślali ogromne zasługi Pani Prezes, jej zaangażowanie, pracę, a przede wszystkim dobroć i wielkie serce w niesieniu pomocy innym.

Następnie odczytano list gratulacyjny Pana Zbigniewa Tymuły Starosty Powiatu Mieleckiego.

W krótkiej prezentacji multimedialnej Pani Alicja Krużel przypomniała zebranym gościom dekadę działalności Koła. Po chwilach wspomnień, a i niewątpliwie wzruszeń zaproszono wszystkich zebranych na gorący poczęstunek.

W trakcie imprezy nie zabrakło również akcentów muzycznych. Wystąpił bowiem chór wokalny „Wolanki” pod kierownictwem Michała Witka, działający w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej. Do zabawy tanecznej zaprosił duet najmłodszych uczestników spotkania – Wiktoria Świątek i Janek Żola.

Wszyscy goście otrzymali w tym dniu okolicznościowe upominki, ufundowane przez Prezesa Firmy Colfarm S.A. z Mielca – Pana Janusza Kozłowskiego.

W tym miejscu diabetycy z Podleszan serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i osobom, które przez te wszystkie lata wspierają finansowo i materialnie ich działalność.  Szczególne podziękowania płyną do Państwa J. Cz. Gwizdak i Z. S. Zając z Podleszan za długoletnią współpracę, pomoc i za ogromny wkład w przygotowanie jubileuszowej uroczystości.

Historia jednej dekady

PSD Koło Terenowe w Podleszanach powstało 26 lipca 2007 roku. Na pierwszym spotkaniu w obecności ówczesnego wicestarosty Pana Józefa Smacznego prezesem zastała i pełni tę funkcję do dziś Pani Danuta Zaremba.

Koło zrzesza osoby chore na cukrzycę, w tym seniorów i osoby niepełnosprawne, rodziców dzieci chorych na cukrzycę, jak również osoby pracujące na rzecz chorych i osoby zdrowe uznające cele i zadania stowarzyszenia.

Celem działania organizacji jest:

– edukacja chorych na cukrzycę,

– umożliwianie sprawdzenia poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego,

– pomoc w nabywaniu sprzętu medycznego,

– organizowanie spotkań w celu poznania artykułów i suplementów diety dla cukrzyków,

– integracja społeczna.

Członkowie Koła (i nie tylko) mają możliwość wykonania bezpłatnych badań, skorzystania z literatury fachowej zgromadzonej w biblioteczce, jak również skorzystania z aparatów (ciśnieniomierzy, glukometrów) oraz ze sprzętu rehabilitacyjnego.

Przez 10 lat w spotkaniach edukacyjnych, wykładach prowadzonych przez lekarzy różnych specjalności wzięło udział ok. 5000 osób z Gminy i miasta Mielec.

Członkowie zarządu biorą udział w licznych szkoleniach na terenie całej Polski, a następnie zdobytą wiedzę przekazują członkom Koła podczas czwartkowych spotkań.

W celu zapoznania chorych z nowymi lekami i suplementami diety były organizowane liczne spotkania z przedstawicielami firm farmaceutycznych.

W ramach integracji organizowane są wycieczki, pielgrzymki i wyjazdy do zaprzyjaźnionych Kół. Odbywają się również spotkania noworoczne, uroczystości z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Dziecka i Mikołajki.

Oprócz edukacji Koło prowadzi także pomoc materialną i sprzętową. Przez okres 4 lat była prowadzona akcja pomocy żywnościowej dla 300 osób. Obecnie corocznie dwa razy w roku Prezes przygotowuje paczki żywnościowe dla 10 rodzin. Za działalność organizacji Pani Danuta Zaremba otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, wśród których najważniejszy to Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP.

 Justyna Ryczek

Sprawdź również

Pierwszy etap budowy podgrzewania boiska za nami! Mielec odwiedził wiceminister sportu

Dzisiaj ukończone zostało układanie nowej murawy na boisku piłkarskim Stadionu Miejskiego w Mielcu, co oznacza …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *