Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / 100. rocznica odzyskania niepodległości / Dęby Wolności z 1938 r. w Borowej
Borowa k. przedszkola, Dąb Wolności z 1938 r. (fot. W. Gąsiewski 23 IX 2006 r.)

Dęby Wolności z 1938 r. w Borowej

Borowa przed GOK i OSP – Dąb Wolności z 1938 r.

Także w Borowej zachowały się dwa dęby posadzone tam 11 listopada 1938 r. w 20. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Pierwszy z nich rośnie nadal przed obecnym GOK-iem oraz nową i dawną remizą strażacką Ochotniczej Straży Pożarnej. Temu dębowi szczególnie służy borowska ziemia, gdyż urósł na olbrzyma i ma 420 cm obwodu. Drugi z kolei Dąb Wolności rośnie przed dawną szkołą w Borowej i nieopodal kościoła parafialnego. Ten dąb z kolei ma 350 cm w obwodzie. Przy okazji warto zauważyć, że nie do poznania mieniło się otoczenie przy tym drzewie oraz przedszkolu, które mieści się w byłej szkole. Na miejscu piaszczystej i wyboistej, powstała tam zupełnie nowa asfaltowa droga i chodniki. Natomiast sam dąb może rok, może dwa lata temu został przycięty. mamy nadzieję, że to ze względów bezpieczeństwa i że nie uschnie z tego powodu. Posiadamy dwa zdjęcie tego drzewa z różnych okresów do porównania jego okazałości.

Przy okazji apelujemy do naszych Czytelników o przesyłanie informacji, zdjęć, relacji itp. związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Szczególnie zależy nam na wiadomościach o osobach, które przyczyniły się do państwowości polskiej w różnych okresach, w tym przed I wojną światową, w okresie II RP, podczas wojny 1939 r. i okupacji niemieckiej, a także w latach powojennych. Z góry dziękujemy.

Włodzimierz Gąsiewski

Możemy także odkupić w/w materiały.

Sprawdź również

finał PLASTYKONU

Fantastyczni, uzdolnieni młodzi ludzie z mieleckich szkół przesłali 117 prac plastycznych na organizowany przez Dom …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *