~~ W Radomyślu Wielkim zawiązał się Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości – Promocja Mielec
Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / 100. rocznica odzyskania niepodległości / W Radomyślu Wielkim zawiązał się Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W Radomyślu Wielkim zawiązał się Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Komitet tworzą samorządowcy, historycy, społecznicy, nauczyciele, regionaliści i strażacy. Przewodzi mu Jan Miękoś, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim, a w jego skład weszli: Stanisław Lonczak, dr Andrzej Przybyszewski, dr Maria Przybyszewska, Józefa Smagacz, Andrzej Ziobroń, Piotr Masłyk, Ireneusz Wołoszyn, Eugeniusz Ryba i Krzysztof Babiarz.

Godne przygotowanie jubileuszu

Komitet ma inicjować i koordynować różne przedsięwzięcia w roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyło się już pierwsze robocze spotkanie, podczas którego zostały zgłoszone propozycje działań upamiętniających to doniosłe wydarzenie.

– Chcemy dobrze i godnie przygotować się do jubileuszu. Planujemy szereg imprez i przedsięwzięć. Będą one miały związek nie tylko z odzyskaniem niepodległości, ale także z innymi ważnymi wydarzeniami w ciągu tych stu lat naszej historii – mówi Stanisław Lonczak, z-ca burmistrza Radomyśla Wielkiego.

Jakie są więc plany?

– Planujemy wyposażyć pomnik, który mamy na radomyskim rynku, w orła stylizowanego na tego z czasów legionowych. Będzie sadzenie dębów pamięci dedykowanych imiennie radomyskim legionistom i uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej, ale także Katyńczykom, odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich żołnierzy, którzy zginęli w Radomyślu Wielkim 8 września 1939 r., nadanie imienia Szkole Podstawowej w Podborzu – wylicza Lonczak.

Części cyklicznych wydarzeń organizowanych w gminie nadany zostanie charakter obchodów rocznicowych, tak stanie się m.in. z Paradą Konną w Żarówce. Będą także lokalne, sołeckie wydarzenia, jak akademie czy np. 100-lecie utworzenia OSP w Rudzie.

 Dla mieszkańców

– Planujemy także niepodległościowe wydarzenie sportowe lub rekreacyjne. Będzie Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” w formule otwartej dla wszystkich mieszkańców gminy czy konkurs plastyczny „Twarze Niepodległej”. Mamy zamiar wydać publikację dotyczącą radomyskich legionistów oraz innych bohaterów związanych z Radomyślem Wielkim i okolicami – dodaje Krzysztof Babiarz.

Obchody roku jubileuszowego zakończą się 11 listopada 2018 r. ogólnogminnym wydarzeniem patriotycznym. W najbliższej przyszłości zostanie opracowany szczegółowy harmonogram obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

 

Sprawdź również

Wyjątkowe święto plonów w Mielcu. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Zapraszamy na Wojewódzkie Dożynki w Mielcu połączone z Dożynkami Powiatu Mieleckiego. Impreza już 26 sierpnia. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *