Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Minister Środowiska Henryk Kowalczyk w Mielcu

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk w Mielcu

Podczas sobotniej (21.04.) wizyty w Mielcu Minister Środowiska Henryk Kowalczyk wziął udział w nadzwyczajnej sesji rady miejskiej poświęconej jakości powietrza w naszym mieście. Spotkał się także z dziennikarzami na konferencji prasowej. Minister Kowalczyk zadeklarował jak najszybsze zakończenie prac legislacyjnych zmieniających polskie prawo o ochronie środowiska, tak aby można było egzekwować obowiązek ciągłego monitoringu emisji od firm mających wpływ na jakość środowiska naturalnego.

– Mamy obecnie problem egzekwowania pewnych wymogów środowiskowych. Aktualnie zarówno nasze prawo jak i dyrektywy BAT są tak sformułowane, że monitoring na emitorach można prowadzić tylko okresowo. W decyzjach środowiskowych może być nałożona tylko ich częstotliwość. Stąd niedawne nałożenie monitoringu przez marszałka spowodowało odwołanie firmy Kronospan i trzeba było decyzje o ciągłym monitoringu uchylić. Jedynym realnym wyjściem z tej sytuacji jest zmiana prawa ochrony środowiska, dająca możliwość nałożenia na firmy prowadzenia monitoringu ciągłego. Wtedy od takiej decyzji odwołać się nie da. Ważne, aby nie burząc rozwoju gospodarczego można było egzekwować od zakładów należne szanowanie środowiska w którym działają – powiedział w Mielcu minister Henryk Kowalczyk dodając: – Jako ministerstwo cały czas pracujemy nad zmianą uchwały o ochronie środowiska, która obejmie także wprowadzenie całodobowego sytemu czasu pracy inspekcji ochrony środowiska. Ciągły monitoring i całodobowa praca inspekcji ochrony środowiska pozwolą egzekwować od firm zapisy udzielonych im pozwoleń i narzuconych norm. Jeśli się do tego nie dostosują, to ustawa będzie przewidywać wezwanie do usunięcia wykazanych naruszeń i pozwoleń w bardzo krótkim czasie. Dalszymi konsekwencjami może być zamknięcie zakładu.

Nad zmianami legislacyjnymi ministerstwo już pracuje. Minister Henryk Kowalczyk zapewnił, że jeżeli wszystkich prac nad nową ustawą o ochronie środowiska nie uda się zakończyć przed końcem lipca (okres wakacyjny), to najistotniejszy dla Mielca zapis o możliwości nałożenia obowiązku prowadzenia ciągłego monitoringu zostanie wprowadzony w trybie pilnym i w lipcu będzie już obowiązywał.

Dyrektor departamentu ochrony środowiska w Rzeszowie Andrzej Kulig pytany o możliwość jak najszybszego objęcia Kronospanu ciągłym monitoringiem powiedział:

-Nowe pozwolenie powinno być wydane wcześniej niż Kronospan ma ruszyć po zapowiadanej modernizacji, która ma się zakończyć pod koniec maja. Będziemy konsultować się z ministerstwem, aby przygotowane zapisy tej decyzji były zgodne z prawem i aby przewidywały monitoring ciągły, który dla Kronospanu chcemy zapewnić jak najszybciej. Musimy jednak też dać czas firmie na jego wdrożenie.

Odpowiadając na krytykę dotychczasowego funkcjonowania służb ochrony środowiska Minister Kowalczyk nie wykluczył utworzenia w naszym mieście oddziału rzeszowskiego WIOŚ. Zapowiedział także istotne zmiany w wysokości kar dla firm, które nie dbają o środowisko.

.

Inf. Edward Tabor

http://www.mielec.pl/minister-srodowiska-gosciem-nadzwyczajnej-sesji-rady-miejskiej-w-mielcu/

Fot. Damian Gąsiewski Studio Wizualne

https://www.facebook.com/sw.damiangasiewski/

 

Sprawdź również

Wraca zdalne nauczanie

19 października odbyła się online narada wicestarosty Powiatu Mieleckiego z dyrektorami szkół, dla których Starostwo …