Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Oświadczenie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Specjalna Strefa Ekologiczna

Oświadczenie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Specjalna Strefa Ekologiczna

Mielec, 14.08.2018
OŚWIADCZENIE / INFORMACJA PRASOWA
Nasze Stowarzyszenie z zadowoleniem przyjęło Postanowienie Ministra Środowiska, na mocy którego unieważniona została decyzja Marszałka Ortyla z czerwca b.r. o nałożeniu „rygoru natychmiastowej wykonalności” do przyznanego przez Marszałka firmie Kronospan nowego pozwolenia zintegrowanego, przeciwko któremu głośno i wyraźnie wypowiedziała się społeczność Mielca.
Pozwolenie zintegrowane, którego przyznanie Marszałek ogłosił dn. 20.czerwca w Urzędzie Miasta w Mielcu samo w sobie wzbudziło wiele kontrowersji i zdecydowanego sprzeciwu wśród mieszkańców miasta. Urząd Marszałkowski poszedł jednak o krok dalej, wydając na wniosek firmy Kronospan Mielec postanowienie o „rygorze natychmiastowej wykonalności” pozwolenia zintegrowanego – czyli natychmiastowego wprowadzenia w życie jego zapisów. Co znamienne, Marszałek w uzasadnieniu tej decyzji powołał się na konieczność ochrony „interesu społecznego”, zatem interesów mieszkańców miasta, narażonych na uciążliwości powodowane przez działalność firmy Kronospan Mielec. W rzeczywistości jednakże, Marszałek wydał taką a nie inną decyzję również ze względu na interesy firmy, która, jak podkreślamy, sama zawnioskowała o ustanowienie rygoru wykonalności.
Od postanowienia o rygorze wykonalności odwołała się białostocka Fundacja Ecoprobono, która wykazała problematyczne kwestie w treści postanowienia. Bardzo cieszy nas zaangażowanie organizacji, która już od 2015 roku uczestniczy aktywnie w sprawach związanych z działalnością Kronospanu w Mielcu oraz fakt, że Ministerstwo Środowiska przychyliło się do wniosku Ecoprobono o uchylenie decyzji Marszałka.
W uzasadnieniu Ministra Środowiska możemy przeczytać, iż argumenty którymi posługiwał się Urząd Marszałkowski nie znajdują potwierdzenia w stanie rzeczywistym. Ministerstwo stwierdza, iż pozwolenie wydane przez Marszałka nie tylko zwiększa moc nominalną fabryki Kronospanu, ale też zwiększy emisje niektórych substancji. Co jeszcze ważniejsze, sam Kronospan odwołał się od nowego pozwolenia zintegrowanego, co świadczy o tym, że nie zamierza wykonywać jego zapisów, szczególnie tych tyczących się monitoringu.
Jak w takim razie odnieść to do twierdzenia samej firmy, że „Ostatnie dwa lata to istotne zmiany w firmie. Wsłuchując się w głos mieszkańców Mielca, postawiliśmy na rozwiązania proekologiczne, transparentność i uczciwą komunikację z całą mielecką społecznością.”? (cyt. Ze strony „ekologicznykronospan.pl”)
Naszym zdaniem, firma po raz kolejny mówi jedno, po to, by w tym samym czasie robić coś dokładnie odwrotnego: Kiedy mówi o transparentności, utajnia jednocześnie protokoły kontroli swojego zakładu. Gdy mówi o proekologicznych działaniach, na jej terenie wybucha instalacja, powodując wielki pożar, który następnie sama firma określa „bezpiecznym dla środowiska”. Gdy mówi o uczciwej komunikacji, na światło dzienne wychodzą dokumenty, które świadczą o czymś dokładnie odwrotnym. Dlatego też liczymy, że po tej decyzji Ministerstwa Środowiska przyjdzie kolejna, nakazująca ponowne przeprowadzenie procesu, który tyczy się działalności naszego „dobrego sąsiada”. Na potwierdzenie tych słów, wkrótce opublikujemy nowe informacje co do faktycznych działań firmy.
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych
Specjalna Strefa Ekologiczna
ul. Szymanowskiego 2
39-300 Mielec

W załączeniu:

Oświadczenie SSE 14.08.18

postanowienie Ministerstwo Środowiska

Sprawdź również

Zapraszamy na pokazy konne do Żarówki

W niedzielę, 2 czerwca, w Żarówce miłośnicy koni znów będą mogli podziwiać w akcji te …