Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / 550-lecie lokacji miasta Mielca – wspólne święto mielczan

550-lecie lokacji miasta Mielca – wspólne święto mielczan

Ponad 160 wydarzeń odbędzie się w przeciągu roku w naszym mieście. Powód jest jeden – w roku 2020 przypada 550-lecie lokacji miasta Mielca. Z tej okazji 26 lutego 2020 roku w Urzędzie Miejskim w Mielcu odbyła się konferencja z udziałem Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego, Drugiego Zastępcy Prezydenta Mielca Adriany Miłoś, Przewodniczącego Rady Miejskiej Bogdana Bieńka oraz Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu Joanny Kruszyńskiej.

– Rok 2020 to rok wielu ważnych rocznic. Obchodzimy przede wszystkim 550-lecie lokacji miasta Mielca. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta. To 550 lat temu otrzymaliśmy prawa miejskie i od tego czasu możemy mówić o intensywnym rozwoju naszego miasta – mówi Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski. – Rok 2020 to także 30. rocznica samorządu terytorialnego, a kolejną bardzo istotną rocznicą jest 100-lecie urodzin Św. Jana Pawła II. Żeby jak najlepiej przygotować się do uroczystości powołałem komitet organizacyjny, który będzie sprawował pieczę nad planowaniem wszystkich wydarzeń – dodaje Prezydent.

Przygotowania do obchodów lokacji miasta Mielca trwały kilka miesięcy. W skład specjalnie utworzonego komitetu wchodzili przedstawiciele różnych środowisk z naszego miasta. Cel obchodów jest jeden – podkreślić piękną historię Mielca i umocnić poczucie patriotyzmu lokalnego. W ramach obchodów mieszkańcy naszego miasta mogą liczyć na szereg wydarzeń sportowych oraz kulturalnych.

– 550 lat naszego miasta to piękne i wspólne święto wszystkich mieszkańców dlatego chcemy je przeżyć z mieszkańcami jak i z zaproszonymi z tej okazji gośćmi. Jednym z wydarzeń sportowych, na które już dzisiaj chciałabym bardzo serdecznie zaprosić to bieg na lotnisku dla tysiąca osób. Bieg odbędzie się w kwietniu, a dystans to 6,5 km. Z okazji lokacji naszego miasta wykonany zostanie także pamiątkowy mural. Chcemy włączyć mieszkańców do aktywnego udziału w wyborze zarówno tematu muralu jak i jego lokalizacji – tłumaczy Prezydent Adriana Miłoś.

Podczas konferencji zaprezentowane zostało logo 550-lecia lokacji miasta Mielca, które będzie towarzyszyć wszystkim wydarzeniom organizowanym w ramach obchodów.

– 550-lecie lokacji naszego miasta daje nam duże możliwości, by wraz z mieszkańcami przygotować propozycje działań artystycznych, takich które będą odnosiły się do przeszłości Mielca, do stanu obecnego, ale także do przyszłości – mówi Dyrektor SCK. Staraliśmy się, by w ramach obchodów nie zabrakło wydarzeń, które przy takich okazjach są obligatoryjne. Dlatego będziemy organizatorami konferencji naukowej, która będzie poświęcona historii. Odbędą się także wydarzenia w przestrzeni miejskiej, będą to działania w ramach Dnia Wolnej Sztuki, czy inscenizacje historyczne – zdradza Joanna Kruszyńska.

Warto zaznaczyć, że rok 2020 to także 30. rocznica powstania samorządu terytorialnego. Znaczenie tej rocznicy dla naszego miasta wyjaśnił podczas konferencji Przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Bieniek.

– Trzydzieści lat samorządu to może mały ułamek życia naszego miasta, natomiast bardzo dla nas wszystkich ważny. 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory po II Wojnie Światowej. I to ta data jest Dniem Samorządu Terytorialnego. W ramach 30-lecia samorządu pojawi się wydawnictwo, które pokaże trzydzieści lat samorządu naszego miasta, pokaże jak Mielec zmieniał się w przeciągu tych lat. Wydawnictwo będzie posiadać wiele fotografii z okresu przeszłego, ale i obecnego. Będzie też wydany medal okolicznościowy zawierający dwie daty 550-lecia lokacji jak i 30-lecia samorządu – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej.

Wszystkie informacje o zbliżających się wydarzeniach w ramach obchodów 550-lecia lokacji miasta Mielca, jak i 30-lecia Samorządu Terytorialnego dostępne będą, między innymi, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Mielcu. Do tego celu przeznaczona będzie specjalna zakładka, gdzie będzie można znaleźć wszystkie najpotrzebniejsze informacje.

 

 WYDARZENIA NA 550-LECIE LOKACJI MIASTA MIELCA
Nazwa wydarzenia termin
Wykonanie materiałów promocyjnych marzec
Karta i stempel okolicznościowy marzec
Dzień Wolnej Sztuki kwiecień
Bieg na lotnisku dla 1000 uczestników kwiecień
Mielec – miasto z mocą…od 550 lat – Przeciągi literackie listopad
Inscenizacja historyczna (bulwary, plac AK, Rynek?) maj
Opracowanie teledysku do utworu Tadeusza Wywrockiego „Nasz Mielec” maj
Przygotowanie publikacji dotyczącej jubileuszu samorządu maj
Produkcja medali okolicznościowych maj
Moneta okolicznościowa maj
Uroczysta Sesja Rady Miasta maj
Festiwal Nauki i Techniki maj
Działania animacyjne angażujące mieszkańców Mielca- rodziny z dziećmi (Dziecinada + Grunt to Rodzinka) – plener maj
mural okolicznościowy maj
Mistrzostwa Polski w chodzie sportowym czerwiec
Jubileusz Szkoły Muzycznej + odsłonięcie tablicy czerwiec
Spotkanie Lotniczych Pokoleń sierpień
Koncerty lokalnych artystów sierpień
Spotkanie miast partnerskich sierpień
Wydawnictwo albumowe
Koncerty lokalnych artystów: listopad
Koncert finałowy listopad
Konferencja naukowa listopad
Wystawy artystów związanych z środowiskiem mieleckim (STKP, KŚT, dzieci i młodzież, twórcy niezrzeszeni) listopad
Wystawa + publikacja naukowa (pokonferencyjna) listopad

 

Marietta Mateja-Nowak

Biuro Promocji i Sportu

Urząd Miejski w Mielcu

Sprawdź również

„Droga do Łopienki” i „Akatyst Łopieński” w miesięczniku „Nasz Dom Rzeszów”

W kwietniowym numerze nr 4(186) z 2021 r. Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Nasz Dom Rzeszów” ukazała się …