Pani Józefa Krzak przyniosła osobiście do naszej redakcji bardzo ciekawą książkę swojego autorstwa pt. „Wigilia na Ziemi Przecławskiej”. Jest to o tyle bardzo cenne wydawnictwo, że w bardzo szeroki sposób ujmuje problemy tradycji i kultury obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w aspekcie regionalnym, zarówno w nawiązaniu do historii, jak też i współczesnych obyczajów.
Jako że książkę wydało Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” z Przecławia, autorka prezentuje członków tego stowarzyszenia wraz ze swoją osobą. Następnie mamy rozdział wierszy świątecznych, potem opisy tradycji i zwyczajów świąt Bożego Narodzenia na Ziemi Przecławskiej, a po nich przepisy wigilijne z Przecławia i okolicy. W publikacji jest także „Wilia Lwowska – Galicyjska” z przepisami na potrawy, a potem „Tradycje wieczerzy wigilijnej” i znowu receptury wigilijne pod wspólnym tytułem „Lasowiacki pośnik”. Jest też opis symboliki wigilijnych potraw , kolędy i „Rodzinne przepisy potraw wigilijnych”.
Opisy są bardzo ciekawe, np.: Wierzono, że ziarna zbóż i maku były symbolem życiodajnej mocy, dostatku, natomiast mak jest symbolem płodności i urodzaju. Przypisywano im życiodajną moc, symbolizowały także nieśmiertelność…, albo: przypisuje się karpiowi znaczenie symboliczne, nawet religijne – ma ono symbolizować Chrystusa i odrodzone życie…, lub: Miód od najdawniejszych czasów uchodził za magiczną substancję, która ma nadprzyrodzoną moc. Wierzono, że chroni przed złem…
Książka ma format 16×23,5 cm i zawiera 129 stron na papierze kredowym, w tym wielu kolorowych. Nakład 300 egzemplarzy, druk: Drukarnia Gajek Mielec. Sygnowana i datowana: Przecław 2019.
Zachęca do lektury: Włodzimierz Gąsiewski
Możliwość zakupu:
https://allegro.pl/oferta/wigilia-na-ziemi-przeclawskiej-tradycje-i-przepisy-14909872047
polecamy także:
Nepomuki w dolinie Wisły i Wisłoki