Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Kulturalne i krajoznawcze reminiscencje z IX Podkarpackich Imienin Krystyn

Kulturalne i krajoznawcze reminiscencje z IX Podkarpackich Imienin Krystyn

Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich integruje kobiety, tworząc wspólnotę, o co w społeczeństwie ponowoczesnym tak trudno, bo zgodnie z sentencją: „Dawnej ludzie nie mieli nic prócz siebie, dzisiaj mają wszystko oprócz siebie”. Dziewięcioletnia działalność ruchu społecznego kobiet o imieniu Krystyna na Podkarpaciu służy również poznawaniu i promowaniu osobliwości tego bogatego historycznie i przyrodniczo regionu. Wiele wydarzeń organizowanych przez SKP ma charakter lokalny, a jednym z największych, wychodzących poza region, a także poza granicę, jest coroczne ruchome święto pod nazwą Podkarpackie Imieniny Krystyn.

W tym roku wydarzeniu temu pod hasłem „Dwórki królewskie z Dworzankami” patronował wójt gminy Majdan Królewski, Jerzy Wilk. Wykwintne regionalne dania i oprawę muzyczną przygotowało Koło Gospodyń „Dworzanki” i Ochotnicza Straż Pożarna w Hucie Komorowskiej. Prawie 80 Krystyn Podkarpackich i ich gości z Norwegii, Warszawy, Lublina i gminy Majdan Królewski podziwiało około 9 tysięcy wzorów bombek choinkowych w muzeum w Nowej Dębie. Solenizantki uczestniczyły we mszy św.parafii p.w. Świętej Rodziny i zwiedziły muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ położone w rozległym parkuw Hucie Komorowskiej. Podczas uroczystości doszło do spotkania EwyŁeptuch, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Komorowie z profesor historii Zofią Krystyną Chyrą-Roliczz Warszawy, autorką książki o Marii Konopnickiej. Wręczono godności „Krystynianin Pierwszy”, „Nasza Krystyna, Super Krystyna, Krynia 2021, najmłodsza i najstarszaKrystyna oraz upominki dla Krystyn spoza Podkarpacia.

Dużo wrażeń dostarczyły wydarzenia kulturalne. Pierwsze z nich to występ Karoliny Trojnackiej z piosenkami z tekstami Agnieszki Osieckiej z koncertu „Niech żyje bal”, który odbył się tydzień wcześniej w Weryni.

Uczestnictwo w VI Festiwalu Psalmów Dawidowych to prawdziwa uczta duchowa. Podczas koncertu plenerowego w Kolbuszowej miała miejsce premiera „Psalmów Pokoju i Pojednania” w wykonaniu: Józefa Skrzeka, Piotra Rubika, Golec uOrkiestry, Andrzeja Lamperta, Kariny Skrzeszewskiej, Dariusza Malejonka, Grzegorza Wilka, Barbary Gąsienicy Giewont, Zofii Nowakowskiej, MirnyKbbehi kantorów żydowskich wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, Zespołem Band i Chórem Sienna Gospel. Ciepły letni wieczór sprzyjał około 1000 osobowej widowni w rozkoszowaniu się energetycznym przekazem płynącym przez cztery godziny z rozległej sceny.

Krystyna Leśniak-Moczuk

Sprawdź również

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” – projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwiz Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony …