Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza mielczan na kolejne wydarzenia projektu „Wiwat Wielki Kołłątaj!” w ramach programu „Patriotyzm jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, a finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
10 listopada SCK zaprasza na pokaz laserowy pn. „My siejemy ze łzami, ale potomkowie nasi zbierać będą w radości…” w kościele pw. Ducha Świętego o godz. 19.00. Jest to nowy rodzaj sztuki współczesnej stworzony poprzez połączenie muzyki klasycznej polskich kompozytorów z nowoczesnymi technologiami wizualnymi. Wydarzenie jest połączeniem klasycznego show laserowego z grafiką laserową oraz techniką animacji w przestrzeni 3D. Około 60-minutowy spektakl przedstawi mieszkańcom Mielca historię naszego państwa z wskazaniem na Konstytucję 3 Maja i Hugo Kołłątaja, który w latach 1774-1783 był proboszczem jednej z parafii działającej na terenie naszego miasta.
Również 10 listopada o godz. 12.00 będzie miała miejsce premiera spektaklu online „3 maja”, w której udział wzięli aktorzy „Teatru Rozmaitości” SCK w Mielcu. Spektakl jest adaptacją sztuki Teatru TVP pt. „3 maja” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. Widowisko opowiada o wydarzeniach z lat 1788 – 1792, m.in. o zawiązaniu Sejmu Czteroletniego, uchwaleniu Konstytucji 3 Maja czy konfederacji targowickiej. Spektakl online będzie dostępny na platformie YouTube SCK w Mielcu.
Za nami już niektóre z przedsięwzięć, które były zaplanowane w ramach projektu. Była to przede wszystkim Muzyczna majówka, która odbyła się 3 maja 2021 w DK SCK w Mielcu z udziałem: Big Mielec Band, uczniów PSM I i II stopnia w Mielcu, Chóru Towarzystwa Śpiewaczego„Melodia” i grupy „Senior Show”, a jej efekty można nadal oglądać na kanale YouTube Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.
Miejska Biblioteka Publiczna stworzyła krótki filmik edukacyjny o Konstytucja 3 Maja, ponadto odbyła się także wystawa „Sztuka, słowo, twórcy” we wnętrzach budynku biblioteki.
W parku Oborskich otaczającym Muzeum Historii Regionalnej do 14 listopada można zwiedzać plenerową wystawę związaną z okrągłą, 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.Prezentowane plansze zawierają informacje m.in. o Sejmie Czteroletnim, obradującym w latach 1788-1792 oraz uchwalonej podczas jego trwania Konstytucji 3 maja (w 1791 r.).
„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski Program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. W ramach Programu o dotację na realizację projektów z zakresu edukacji historycznej mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całej Polski, w szczególności: stowarzyszenia, fundacje, muzea regionalne, domy i lokalne centra kultury, biblioteki.