Po pewnym czasie oczekiwania na naszej redakcyjnej półce, dziś z okazji Światowego Dnia Poezji prezentujemy niezwykle ciekawą publikację, która stanowi połączenie poetyckiej liryki z równie poetyckim malarstwem akwarelowym, stanowiąc razem bardzo udaną formę artystycznego przewodnika po Rzeszowie.
Książka zawiera 20 wierszy i blisko 30 akwarel. Do tego jeszcze są biogramy autorek oraz „Słowo o albumie” Jana Stefana Nawrockiego, piszącego m.in.: Połączenie poezji Barbary Śnieżek z malarstwem Wioletty Cieleckiej w albumie o Rzeszowie to bardzo wartościowy mariaż. Dość rzadko spotykane dziś cechy ich twórczości sprawiają, że darzę ten album autentyczną sympatią. Powody tego są zdecydowanie nadosobistego rzędu. Oba rodzaje twórczości komponują się świetnie nie tylko tematycznie na poszczególnych stronach, ale i duchowo przez sposób twórczej wypowiedzi. To rzeczywistość zatrzymana w kadrze słów i wizji a równocześnie sięgająca wstecz.
Książka ma właśnie formę mini albumu. Elegancka edycja, twarde kolorowe okładki, format 23,5×17 cm, kredowy papier sprawiają, że poza walorami artystycznymi spełnia ona także funkcje promocyjne miasta Rzeszowa, a patronat nad nią objął jeszcze Tadeusz Ferenc – prezydent Rzeszowa. Wydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa w ramach serii Resowiana. Książkę sygnuje także Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie, a wsparło ją jeszcze wiele innych instytucji kulturalnych oraz samorząd województwa. Oznacza to bardzo dobrą organizację RSTK w Rzeszowie znanego z organizacji wielu wydarzeń kulturalnych. Oczywiście również ją serdecznie polecam i stawiam też jako przykład dla wielu lokalnych stowarzyszeń, które mogłyby też o takie wydawnictwa się pokusić, a w sprawie ewentualnego nabycia proszę pytać wymienionych wyżej wydawców.
Włodzimierz Gąsiewski
dr nauk humanistycznych w zakresie historii
redaktor naczelny portalu www.promocja.mielec.pl
Zapraszam również do lektury:
Antykwariat-Galeria Pracownia Ikon Mielecjana-Galicjana zaprasza: