Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Budowa nowego ronda w Szydłowcu

Budowa nowego ronda w Szydłowcu

komunikat dot. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej „Rozbudowa skrzyżowania DW985 z DP1713R wraz z budową i przebudową infrastruktury technicznej w gminie Mielec i miejscowości Szydłowiec” na rzecz Zarządu Województwa Podkarpackiego. 

„Budowa nowego ronda w Szydłowcu to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim krok ku poprawie bezpieczeństwa i komfortu podróżowania na terenie naszego województwa. Nie byłoby to możliwe bez wniosku mieszkańców okolicznych miejscowości i starań ówczesnego Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka. Ruch na tej obwodnicy uniemożliwiał bezpieczne dojazdy i powroty do pracy. Zwiększona płynność ruchu oraz nowoczesne rozwiązania, takie jak drogi dla rowerów, wpisują się w naszą strategię rozwoju zrównoważonego transportu. Z dumą wspieramy te działania, które przyczynią się do dalszego rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu oraz całego regionu” – podkreślił Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Nowe rondo będzie znajdować się na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 985 z drogą powiatową nr 1713R w Szydłowcu na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Droga wojewódzka 985 obsługuje ruch tranzytowy na kierunku Tarnobrzeg-Mielec-Dębica, na którym natężenie ruchu drogowego wynosi 10322 pojazdów na dobę (zgodnie z Generalnym Pomiarem Ruchu z 2020 roku) i z każdym rokiem będzie wzrastać. Droga powiatowa obsługuje ruch w kierunkach miasta Mielec i miejscowości Trześń.

W ramach zadania zaprojektowano rozbudowę skrzyżowania na typu rondo o średnicy zewnętrznej 46 m, z wyspą środkową o średnicy 32 m. Przewidziano pas umożliwiający przejazd pojazdów nienormatywnych o szerokości 4m, co jest szczególnie ważne z uwagi na pobliskie specjalne strefy ekonomiczne. Każdy wylot skrzyżowania wyposażono w wyspy trójkątne wydłużone, natomiast wloty drogi wojewódzkiej ukształtowano w formie kontrałuków z wyspą środkową rozdzielającą przeciwne kierunku ruchu. Wzdłuż drogi powiatowej zaprojektowano drogę dla rowerów o szerokości 3 m umożliwiającą ruch dwukierunkowy.

Rondo jest wydajne pod kątem realizowania wielu funkcji jednocześnie, np. regulacji oraz uspokojenia ruchu drogowego. Istotnie redukuje liczbę punktów kolizji w stosunku do innych typów skrzyżowań, stwarza wizualną przeszkodę na drodze, co sprzyja wczesnemu rozpoznaniu zasady podporządkowania wjazdu, ułatwia wykonywanie manewrów skrętnych oraz dopuszcza wykonanie manewru zawracania. Rondo zwiększa płynność ruchu z jednoczesną poprawą bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Celem zapewnienia finansowania przedsięwzięcia, złożony zostanie wniosek o wprowadzenie zadania do wieloletniej prognozy finansowej województwa podkarpackiego. Uzyskanie zapewnienia finansowania pozwoli na ogłoszenie w przyszłym roku przez PZDW przetargu na roboty budowlane i nadzór. Zakończenie realizacji inwestycji nastąpi w 2026 roku. 

Adrian Biernacki, fot. źródło: PZDW

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …