W dniu 16 sierpnia 2022 roku w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mielcu odbyło się symboliczne wręczenie decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla druhów OSP. Uroczystość związana była z przyznaniem 500-tnej decyzji przyznającej świadczenie ratownicze na terenie powiatu mieleckiego.
Wręczenia dokonał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu mł. bryg. Łukasz Kapinos, a podziękowania i gratulacje złożyli Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie st. bryg. Andrzej Marczenia, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Mielcu druh Franciszek Augustyn oraz przedstawiciele władz samorządowych -Burmistrz Przecławia Renata Siembab i Wójt Gminy Padew Narodowa Robert Pluta.
Podczas spotkania decyzję odebrało 30 druhów.Byli to przedstawiciele z każdej gminy powiatu mieleckiego.
– Jest mi niezmierne miło, że możemy się dziś spotkać z zasłużonymi druhami Ochotniczych Straży Pożarnych.Cieszę się, że Państwa wieloletnia ofiarna służba, poświęcenie, zaangażowanie w ratowanie życia, zdrowia oraz dobytku ludzkiego zostało docenione również w sposób finansowy– mówił poseł Fryderyk Kapinos, członek Parlamentarnego Zespołu Strażaków. – Serdecznie dziękuję za Państwa działania na rzecz społeczności gmin i powiatu mieleckiego. Proszę również o przekazanie słów podziękowań rodzinom, które zapewne przez te wszystkie lata działalności okazywały Państwu nieocenione wsparcie – dodał.
W powiecie mieleckim świadczenie ratownicze przyznane zostało 592 druhom. W skali województwa podkarpackiego przyznano je blisko 5tysiącom, a skali kraju blisko 74 tysiącom druhów.
Strażakowi ratownikowi OSP,na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł.
Prawo do tego świadczenia posiada strażak ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) – przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.
Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.
Kamil Kagan
Dyrektor Biura Poselskiego Fryderyka Kapinosa