Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Dwie wystawy na Rok Moniuszkowski

Dwie wystawy na Rok Moniuszkowski

W Galerii ESCEK do końca listopada 2019 r. można obejrzeć wystawę strojów, plakatów, rekwizytów z oper Stanisława Moniuszki. Na wystawę składają się także kopie autentycznych fotografii, które w swoim archiwum domowym przechowuje prapraprawnuczka kompozytora, Elżbieta Stanisława Janowska-Moniuszko. Potomkini słynnego kompozytora była gościem honorowym wernisażu wystawy (18 października) w Galerii ESCEK. Prawnuczka artysty opowiadała o swoim przodku, jego  muzyce, życiu i kilku już pokoleniach potomków, którzy obecnie mieszkają w Polsce, w Kanadzie i na Węgrzech. Pani Elżbieta Janowska-Moniuszko wyraziła opinię, że my, jako naród, powinniśmy bardziej doceniać wielkich Polaków, ludzi, którzy mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia. Opowiadała o Fundacji im. Stanisława Moniuszki stworzonej i prowadzonej przez potomków słynnego kompozytora, która za cel wzięła sobie upowszechnianie wiedzy o jego życiu i twórczości. Mówiła o kompozytorze jako o patriocie, wspaniałym ojcu wielodzietnej rodziny, katoliku, człowieku o mocnym kręgosłupie moralnym.

Prowadząca wernisaż Angelika Fila podziękowała za pomoc w stworzeniu ekspozycji Pawłowi Adamkowi, prezesowi Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego. On także był gościem specjalnym wernisażu. Paweł Adamek od wielu lat promuje muzykę Moniuszki poprzez wystawianie kolejnych jego oper. Dyrygent przypomniał, że przy kolejnych premierach oper Moniuszki bardzo pomocni są muzycy z Mielca, zwłaszcza w  partiach chóralnych.

Akcentem muzycznym wernisażu był występ Kwartetu Smyczkowego PSM II st.

Warto dodać, że w podcieniach Domu Kultury stanęła druga ekspozycja. Na standach informacyjnych w encyklopedycznym skrócie zaprezentowaliśmy życiorys i najwybitniejsze dokonania kompozytora.

Małgorzata Rojkowicz

Sprawdź również

Laboratorium Mikrobiologicznego usług diagnostyki molekularnej mikroorganizmów

Z przyjemnością informujemy o wprowadzeniu w ramach Laboratorium Mikrobiologicznego usług diagnostyki molekularnej mikroorganizmów. Prowadzenie szerokiej …