Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / JAK CZYNNIE UCZESTNICZYĆ W KULTURZE W CZASIE KWARANTANNY?

JAK CZYNNIE UCZESTNICZYĆ W KULTURZE W CZASIE KWARANTANNY?

Rzeszów, 2020.03.24. Propozycja dla dzieci i młodzieży oraz ich nauczycieli i wychowawców

Warsztaty teatralne, udział w spektaklach teatralnych, konkurs recytatorski, tworzenie w domu radia a nawet własnego filmu – oczywiście wszystko online i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa „zostań w domu” – takie propozycje czynnego uczestnictwa w świecie kultury oferują i do tego zachęcają instytucje kultury wraz z Samorządem Województwa i Podkarpackim Kuratorium Oświaty.

Aby dać młodym i najmłodszym szansę twórczego rozwoju, a jednocześnie zaprezentowania swoich talentów w trudnym czasie epidemii i przymusowej izolacji, powstał program zatytułowany Aktywizacja dzieci i młodzieży szkolnej w okresie kwarantanny.

Jego organizatorami są Samorząd Województwa Podkarpackiego i – Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a założenia programu realizować będą:

  • Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
  • Podkarpacka Komisja Filmowa – Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
  • Polskie Radio Rzeszów
  • TVP3 Rzeszów

W programie znalazło się 6 różnych ofert dla młodych i najmłodszych mieszkańców Podkarpacie. Będą oni mogli spróbować swoich sił jako radiowcy, próbując tworzyć radiowe słuchowisko w domu, swe talenty teatralne i miłość do Melpomeny mogą odkryć w czasie warsztatów teatralnych oraz spektakli z repertuaru rzeszowskiego teatru. Ci, którzy lubią scenę będą mogli także spróbować swoich sił w konkursie recytatorskim, a dla miłośników kina w ofercie jest szansa spróbowania swych sił w filmowym rzemiośle.

– Okoliczności, w jakich  przyszło nam funkcjonować nie są łatwe. Młodzi i najmłodsi mieszkańcy Podkarpacia mają tak wiele talentów – o czym wiele razy miałem się okazję przekonać przyznając stypendia, wręczając nagrody w konkursach, goszcząc na wielu wydarzeniach z udziałem dzieci i młodzieży. Ci młodzi nie chcą czuć, że coś im umyka, że jakieś możliwości zostały im odebrane. Dlatego mówimy im-  próbujecie swoich sił, rozwijajcie swoje talenty, nawet w dziedzinach, których być może do tej pory jeszcze nie odkryliście dla siebie – mówi o programie marszałek Władysław Ortyl. – Oczywiście wszystkie te działania wiążą się z zajęciami online, ale jednocześnie w kontakcie z nauczycielami i ekspertami. Jestem przekonany, że te projekty przyniosą wiele emocji i sukcesów oraz, że wyniknie z nich wiele dobra, dając poczucie samorealizacji– podkreśla marszałek.

Część propozycji finansowana będzie przez samorząd województwa podkarpackiego poprzez Wojewódzki Dom Kultury, w tym nagrody dla najlepszych w poszczególnych konkursach. Szczegółowe informacje będą na bieżąco udostępniane.

 

A oto zestawienie projektów:

– Realizowane przez Polskie Radio Rzeszów:

  1. Twórz radio w domu”. Planowana akcja polegać będzie na przygotowaniu przez uczniów nagrań wierszy, piosenek i opowiadań, z możliwością kontaktu online z ekspertami (aktorzy, dziennikarze, muzycy, eksperci, udostępniony materiał do montażu itd.). Następnie ich twórczość będzie emitowana na antenie i stronie internetowej Radia. Finalne produkcje będzie można usłyszeć na antenie radiowej oraz na stronie www Radia Rzeszów.
  2. Stwórz słuchowisko w domu” – kreatywna zabawa w twórców i aktorów pod nadzorem online dziennikarzy, muzyków, aktorów, z wykorzystaniem zasobów radiowych itp. Napisanie i nagranie krótkiego słuchowiska z konsultacjami online z ekspertami (aktorzy, dziennikarze, muzycy, eksperci, udostępniony materiał do montażu itd.), które następnie będzie wysłane do Radia Rzeszów. Finalne produkcje będzie można usłyszeć na antenie radiowej oraz na stronie www Polskiego Radia Rzeszów.

– Realizowane przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

  1. „Teatr w domu” – udostępnienie linków do realizacji filmowych spektakli z repertuaru Teatru: Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów, Dzieci Hioba. Wiek XX, Beksiński. Obraz bez tytułu, Trzy siostry.
  2. Warsztaty teatralne/próby online z młodzieżą szkolną prowadzone przez aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, przygotowanie spektaklu wybranego przez szkoły do wystawienia na deskach teatru.
  3. Konkurs recytatorski „Polska poezja religijna” – konkurs recytatorski z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II i beatyfikacji Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego – warsztaty online/real – prowadzone przez aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Najlepszy przygotowany przez młodzież spektakl pokaże na swojej antenie TVP3 Rzeszów.

– Realizowane przez Podkarpacką Komisję Filmową

  1. „Moje dzieło filmowe” – konkurs samodzielnego tworzenia filmu różnymi technikami skierowany do dzieci i młodzieży przy wsparciu merytorycznym Podkarpackiej Komisji Filmowej (Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie).

We wszystkich projektach praca uczniów musi w pełni respektować przyjęte zasady związane ze stanem epidemii, ma być pracą w domu, kontakt z uczestnikami projektów/ artystami/ekspertami odbywać się będzie online.

Udział w programie mogą zgłaszać nauczyciele, których szkoły są zainteresowane taką formą propagowania kultury i promowania talentów.

Harmonogram projektów wygląda następująco :

Ogłoszenie, zgłoszenia szkół/nauczycieli, 24.03.2020 r. do 03.04.2020 r.
Prace nad projektami (online) z udziałem artystów z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, dziennikarzy, ekspertów IV.2020 – VI.2020
Zgłoszenia wykonanych prac 10.VI.2020
Obrady jury, ogłoszenie wyników, rozdanie nagród VI-VII.2020
Wystawienie przygotowanych spektakli, projekcje nagrodzonych filmów, audycji radiowych, finał konkursu recytatorskiego X – XII.2020 r.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży

Biuro prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

  1. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów,

tel./fax  17 850 17 81

www.podkarpackie.pl

www.facebook.pl/podkarpackie.serwissamorzadu

Sprawdź również

Konkurs LITERATURA I DZIECI pod hasłem „Duszki, skrzaty, krasnoludki…”

W Domu Kultury SCK 14 listopada odbyły się eliminacje powiatowe Podkarpackiego Konkursu LITERATURA I DZIECI …