Publikacja ukazała się w 2001 r. i jest jednym z nielicznych tego typu wydawnictw nie tylko w regionie, ale w całym kraju. Benedyktyńska wręcz praca byłego dyrektora Muzeum Regionalnego w Mielcu, ś.p. Henryka Momota, przy pomocy jego syna – historyka z wykształcenia, Dariusza Momota, do tej pory jest niezastąpionym przewodnikiem po mieleckiej nekropolii.
Książka zawiera następujące części i rozdziały: Przedmowa; Od autora; Rozdział I – Opis cmentarza parafialnego przy ul. Sienkiewicza w Mielcu. Historia mieleckich cmentarzy katolickich w zarysie; Rozdział II – Inskrypcje nagrobne; Rozdział III – Plan szczegółowy cmentarza (podział na sektory, plan poszczególnych sektorów); Rozdział IV – Alfabetyczny wykaz pochowanych; Rozdział V – Podział na grupy zawodowe. Uczestnicy walka narodowo-wyzwoleńczych. Ofiary terroru hitlerowskiego i stalinowskiego; Rozdział VI – Noty biograficzne; Rozdział VII – Mieleckie pokolenia – Bąkowie i Lejkowie; Bibliografia.
Wydanie formatu 14,5×20,5 cm zawiera 309 stron. Poza warstwą merytoryczno-opisową na uwagę zasługują ręcznie wykonane szkice niektórych nagrobków i inskrypcji cmentarnych, także plany poszczególnych sektorów oddają ich rzeczywisty wówczas charakter. Na pewno coś na cmentarzu się do tej pory zmieniło, książka jest też więc materiałem porównawczym, a być może i pomocnym w renowacji niektórych pomników nagrobnych.
Włodzimierz Gąsiewski
Kilka, nowych, nieużywanych egzemplarzy książki znajduje się w sprzedaży w antykwariacie-galerii w Mielcu przy ul Sobieskiego 1. Czynne pn.-pt. godz. 10-14. Zwłaszcza w czasie pandemii warto zadzwonić i umówić się na odbiór, tel. 17 7411527 lub 602 776197, e-mail: kontakt@promocja.mielec.pl
Książkę można też nabyć w formacie kup teraz, bez licytacji na aukcji:
https://allegro.pl/oferta/cmentarz-parafialny-przy-ul-sienkiewicza-w-mielcu-9510399928 Po uzgodnieniu, możliwa wysyłka za granicę.
Przy okazji warto wspomnieć o dwóch publikacjach w tej tematyce wydanych przez Włodzimierza Gąsiewskiego.
Pierwsza z nich autorstwa Wiesława Wiącka pt. „Za bramą wiecznej ciszy cmentarz rzymsko-katolicki w Borowej”. Została wydana w 1992 r. w Borowej. Jest formatu 14,3×20,5 cm, liczy 79 stron i poza opisami zawiera 47 zdjęć czarno-białych autorstwa Włodzimierza Gąsiewskiego.
Druga publikacja autorstwa Włodzimierza Gąsiewskiego wydana w 2009 r. pt. „GODNI PAMIĘCI I CHWAŁY Żołnierze Wojska Polskiego polegli w czasie I i II wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, partyzanci oraz osoby represjonowane w okresie okupacji niemieckiej i stalinowskiego terroru. Pochowani na cmentarzu parafialnym w Gawłuszowicach lub związani z Parafią Gawłuszowice i Ziemią Gawłuszowicką”. Format książki 14,7×20,5 cm, zawiera 92 strony.
Obydwie książki należą do nielicznych monografii cmentarzy wiejskich. Niestety ich nakład został już dawno wyczerpany i poza Biblioteką Narodową oraz Jagiellońską, można ich poszukiwać w bibliotekach lokalnych.