Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Kultura – kwietniowa mielecka oferta samorządowa

Kultura – kwietniowa mielecka oferta samorządowa

  • kwietnia

5 kwietnia – 5 maja w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK – wystawa rzeźby Kazimierza Gustawa Zemły. Wernisaż wystawy – 5 kwietnia, godz. 18. Wstęp wolny.

 * * *

Galeria ESCEK Domu Kultury SCK zaprasza na niezwykłą wystawę. Od 5 kwietnia do 5 maja prezentować będziemy rzeźby wybitnego twórcy pochodzącego z naszego regionu – prof. Kazimierza Gustawa Zemły. W Galerii ESCEK zobaczymy 27 rzeźb z brązu, marmuru, gipsu, tworzywa cementowego, aluminium i drewna. Na wystawie obejrzymy rzeźby pochodzące z różnych okresów jego artystycznej działalności. Najstarsza praca pochodzi z 1972 r., najnowsza – z 2013 r. Będziemy mieli okazję obejrzeć także autoportret artysty wykonany z plasteliny.

Kazimierz Gustaw Zemła jest profesorem na Akademii Sztuk Pięknych, laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace wystawiano w wielu galeriach w Polsce i za granicą.

Na wernisaż wystawy zapraszamy 5 kwietnia o godz. 18 do Galerii ESCEK Domu Kultury SCK. Gościem wernisażu będzie prezes Fundacji Promocji Sztuk – Jacek Chromy. Fundacja jest współorganizatorem

Kazimierz Gustaw Zemła urodził się w Jasienicy Rosielnej na Rzeszowszczyźnie 1 listopada 1931 r. W latach 1952-1958 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od ukończenia studiów do 2002 r. pracował jako wykładowca na wydziałach rzeźby i malarstwa macierzystej uczelni. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1988 r.

Zemła jest znanym autorem licznych pomników, m.in.: Powstańców Śląskich (Katowice, 1967), Polegli Niepokonani (Warszawa, 1973), Czynu Polaków (Szczecin, 1979), Dekalogu (Łódź, 1995), Ernesta Malinowskiego (Ticlio, Peru, 1999), Bitwy o Monte Cassino (Warszawa, 1999), Henryka Sienkiewicza (Warszawa, 2000), a także kompozycji rzeźbiarskich, m.in.: zespołu czterdziestu rzeźb sakralnych wykonanych dla kościoła w Mistrzejowicach (1980-1990). Jego twórczość rzeźbiarską charakteryzuje bardzo silne poczucie dramatyzmu oraz metaforyczność i symboliczny charakter formy.

Artysta brał udział w ponad 20 wystawach międzynarodowych i 50 wystawach krajowych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

6 kwietnia

Koncert muzyki francuskiej „Nad dachami Paryża” – 6 kwietnia, godz. 18, sala nr 1 Domu Kultury SCK.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Kiedy słyszymy nazwiska Edith Piaf, Jacques Brel, Charles Aznavour, Yves Montand – wszystko jest jasne. Wiadomo, że usłyszymy najsłynniejsze i najpiękniejsze piosenki francuskie, kochane przez publiczność na całym świecie. Tym razem usłyszymy je w wykonaniu tercetu, w którym obok wokalistki Beaty Marczewskiej zagrają: Michał Opeldus – akordeon i Adam Snopek – piano. Dopełnieniem widowiska „Nad dachami Paryża” będzie piękny taniec i projekcja multimedialna.

Od dwóch lat staramy się zachęcić naszą publiczność do udziału w klimatycznych koncertach, których dobrym tłem jest nasza mniejsza sala koncertowa – sala nr 1 Domu Kultury SCK. W zeszłym roku odbyły się tam koncerty: Jerzego Mamcarza wraz z jego Gośćmi, Darii Zawiałow, muzyki kanadyjskiego barda pt. „Cohen w teatrze”, uczestników warsztatów wokalnych DK SCK „Łączy nas śpiew”, Zespołu Muzyki Dawnej ,,HortusMusicus”, „Quintmuse i JellyBeans świątecznie”. Na „Jedynkowej” scenie gościliśmy też dwukrotnie Big Mielec Band. W marcu BMB wystąpił ze swoimi wokalistami i Senior Show oraz uczestnikami warsztatów wokalnych SCK w koncercie pt. ,,Gdzie Ci mężczyźni”, a w listopadzie – wraz z zespołem Michał SzkilOuartet.

Mamy nadzieję, że i tym razem publiczność skusi się na klimatyczną muzykę w „Jedynce”.

 7 kwietnia

Warsztaty rodzinne „Wielkanocne ozdoby” – 7 kwietnia, w godz. od 10 do 12, Centrum Wystawienniczo-Promocyjne Domu Kultury SCK.

Zgłoszenia na bezpłatne warsztaty pod nr tel. 17 5835639. Liczba miejsc ograniczona.

* * *

Plastyczki Domu Kultury SCK Małgosia Zając-Waga i Agnieszka Szala – Jagiełło przez cały rok prowadzą warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół. Przed świętami Bożego Narodzenia zaprosiły na warsztaty rodzinne, na których pomagały w tworzeniu ozdób choinkowych. Teraz pora na ozdoby wielkanocne. Pole do popisu jest duże, bo Wielkanoc kojarzy się w naszej kulturze z wielością różnych symboli. Czy powstaną oryginalne koszyczki, pisanki, baranki, zajączki, kurczaczki, palmy? Na pewno. Zapraszamy dzieci w wieku od 7 lat wraz z rodzicami lub opiekunami. Prace wykonane podczas warsztatów można zabrać ze sobą do domu.

10 kwietnia

„W KRĘGU SZTUKI SAKRALNEJ. SKARBY KOŚCIOŁÓW ZIEMI MIELECKIEJ” – wystawa w Muzeum Historii Regionalnej SCK „Pałacyk Oborskich” od 10 kwietnia do 21 września. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 kwietnia (środa), o godzinie 18.00, w siedzibie Muzeum przy ul. Legionów 73.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 10 kwietnia 2019 r. do 21 września 2019 r.

Bilety:

Normalny: 5 zł

Ulgowy: 3 zł

Soboty: Wstęp wolny

 

* * *

Wystawa prezentuje dziedzictwo ziemi mieleckiej poprzez ukazanie bogactwa świątyń Mielca i najbliższej okolicy. Można zobaczyć na niej przedmioty będące na wyposażeniu kościołów, znajdujące się m.in. w zakrystiach i skarbczykach kościelnych oraz na plebaniach, ale też eksponaty ze zbiorów Muzeum.

Na ekspozycji zaprezentowane są m.in.: dokumenty i księgi kościelne, naczynia liturgiczne takie jak: kielichy i monstrancje, oraz relikwiarze, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne, nawet kilkusetwiekowe, a także witraż.

Wystawie będą towarzyszyły dodatkowe działania, m.in. warsztaty genealogiczne, wykłady naukowe, oprowadzanie z przewodnikiem po miejscowej bazylice mniejszej oraz mieleckim cmentarzu parafialnym.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Czwartek: 8.00-16.00

Piątek 8.00-17.00

Sobota 12.00-16.00

Od 1 maja:

Poniedziałek – Czwartek: 8.00-16.00

Piątek: 8.00-18.00

Sobota: 14.00-18.00

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: 17 586 42 32.

11 kwietnia

„Przeciągów literackich” – warsztaty literackie „Czy istnieje poezja (bez) kobiet?” – godz. 11, Dom Kultury SCK, sala nr 1. Warsztaty w ramach „Przeciągów literackich” poprowadzi Maja Staśko.

Wstęp wolny po wcześniejszych zgłoszeniach pod nr

* * *

Czy istnieje poezja bez kobiet? I czy poezję można dzielić ze względu na płeć autorów? Maja Staśko będzie starać się, aby wspólnie z mielecką młodzieżą znaleźć odpowiedź na te pytania. Krytyczka literacka, publicystka, doktorantka interdyscyplinarnych studiów w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu zapozna uczestników warsztatów z wierszami współczesnych młodych poetek: Kiry Pietrek, Dominiki Dymińskiej, Ilony Witkowskiej, Kamili Janiak, SIKSY czy Klaudii Wiercigroch-Woźniak i skłoni do refleksji, jak piszą i jakie problemy poruszają. A stąd już tylko krok do rozmowy o „poezji kobiet” i czy taka kategoria ma rację bytu.

12 kwietnia

Koncert Janusza Radka „Kim Ty jesteś dla mnie” – 12 kwietnia, godz. 18, sala nr 1 Domu Kultury SCK.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Kiedy Janusz Radek śpiewa poezję, proponuje słuchaczom zgoła inny pomysł na słowo i muzykę, niż w znanym schemacie poezji śpiewanej. Koncert odbędzie się w ramach „Przeciągów literackich”.

W czym tkwi jego inność? Z pewnością w warstwie muzycznej. Radek ożywia poezję współczesnymi kompozycjami. W przypadku płyty „Kim Ty jesteś dla mnie” z kompozycjami do poezji Haliny Poświatowskiej, pomaga mu w tym młody, świetnie zapowiadający się pianista Adam Drzewiecki. Muzyczny minimalizm dobrze służy sile przekazu poezji Poświatowskiej.

Miłośnicy poezji Poświatowskiej zadają sobie z pewnością pytanie, jak jej zmysłowe, intymne, na wskroś kobiece wiersze brzmią w ustach mężczyzny. Okazuje się, że Radek świadomie rezygnuje z elementów sentymentalnych, kobieco zmysłowych na rzecz refleksji o przemijaniu, kruchości przeżywanych chwil. W swoich utworach daje świadectwo wyjątkowego zrozumienia Poświatowskiej.

Janusz Radek odszedł od dotychczasowych schematów, w których tkwiła poezja śpiewana. Koncerty Radka są magnetyczne i poruszające – budzą w odbiorcach emocje, które pozostają z nimi na długo.

Projekt „Kim Ty jesteś dla mnie” to nie tylko koncert, na który odbiorcy przychodzą posłuchać dobrej muzyki. Janusz Radek stara się własnymi dźwiękami i słowami Poświatowskiej stworzyć dla słuchaczy przestrzeń do spotkania z samym sobą. Projekt powstał po to, by postawić przed odbiorcą niezwykle istotne pytania, dotyczące jego natury, pragnień, marzeń i świadomości. To spektakl zmysłów tworzony ciągle na nowo, przed każdą publicznością odkrywający zupełnie inne przestrzenie. To wydarzenie, które z pewnością zaspokoi ciekawość najbardziej dociekliwych. Jest też odpowiedzią na poszukiwania tych odbiorców, którzy w muzyce współczesnej chcą cieszyć się harmonią, estetycznym brzmieniem i szukają recepty na połączenie nowoczesnych kompozycji z ponadczasową mądrością.

Repertuar koncertów tworzą przede wszystkim kompozycje z płyty „Kim Ty jesteś dla mnie”. Każda to autorska, muzyczna propozycja Janusza Radka, stanowiąca dźwiękowe dopełnienie refleksyjnych wierszy Haliny Poświatowskiej.

Jednak w trakcie koncertu, oprócz utworów z albumu „Kim Ty jesteś dla mnie”, odbiorcy mogą także zasłuchać się w najbardziej znane utwory Janusza Radka. Nie brakuje bowiem takich tytułów, jak chociażby: „Sheila”, „Czekam wytrwale” czy „Dobro”.

14 kwietnia

Koncert ZPiT „Rzeszowiacy” i ZT „Mali Rzeszowiacy” – 17 kwietnia, godz. 16, sala widowiskowa DK SCK.

Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Niedawno ich widzieliśmy, ale znów będziemy mieć tę przyjemność. I to z nowymi propozycjami repertuarowymi. Nasz zespół wystąpi w Niedzielę Palmową wraz ze swoimi potencjalnymi następcami: Zespołem Tańca „Mali Rzeszowiacy”. Oba zespoły prowadzi choreograf Mariusz Bożek, a muzyczną opieką otacza Sławomir Stan i Kazimierz Kozioł.

Zapraszamy na „Rzeszowiaków” dużych i małych „pod palmami”, jak żartobliwie nazywamy ten koncert, który już w Niedzielę Palmową.

17 kwietnia

„Homesick/sickhome” – spektakl taneczny „B’cause dance company” – 17 kwietnia, godz. 19, sala widowiskowa Domu Kultura SCK

Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

Spektakl Homesick | Sick Home to zaproszenie do rozważań na tematy dotyczące uchodźców, imigrantów oraz wielokulturowości. Choreografię do spektaklu stworzył Bartek Woszczyński – choreograf, założyciel B’cause Dance Company oraz absolwent londyńskiej wyższej szkoły the Rambet Schoolof Ballet and Contemporary Dance. Bartek zaczął tańczyć w Alternatywnym Teatrze Tańca LUZ w Siedlcach, a jako tancerz pracował z wieloma choreografami na całym świecie. Jego choreografie wystawiane były m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii, Włoszech, Kanadzie, Bułgarii, Białorusi, Portugalii, Albanii oraz Korei Południowej. Bartek tworzył również choreografie oraz ruch sceniczny do wielu produkcji filmowych. Jego ostatni autorski film taneczny to ‚Let’s Talk About It’, który został zakwalifikowany do 10 festiwali w 7 państwach zdobywając the Best InterpretationAward podczas festiwalu InShadow. W spektaklu wystąpi 5 tancerzy.

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

26 kwietnia

Międzyszkolny Konkurs Szkolnych Zespołów Tanecznych „Dance 2019” –  26 kwietnia, godz. 9, sala widowiskowa DK SCK. Wstęp wolny.

* * *

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Zespołów Tanecznych „Dance 2019”. Do udziału w konkursie zapraszamy grupy taneczne działające przy szkołach podstawowych województwa podkarpackiego. Konkurs będzie okazją do zaprezentowania twórczości szkolnych zespołów tanecznych oraz do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie tańca.

27 kwietnia

„Dzień wolnej sztuki”

W tym dniu Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza na:

Dom Kultury SCK: wystawa fotografii, fotomontażu i grafiki – „Beksiński nieznany”. Centrum Promocyjno-Wystawiennicze, godz. 12-20.

Muzeum Regionalne SCK: „Pięciu wspaniałych” – analiza pięciu dzieł mieleckich twórców. Pałacyk Oborskich, godz. 12.

Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”, godz. 12 – prezentacja 5 eksponatów ze zbiorów własnych, które obrazują 180 lat istnienia fotografii.

Ideą „Dnia wolnej sztuki” jest oglądanie wybranych dzieł bezpłatnie i… wolno, czyli powoli, z uwagą.

Zapraszamy!

 28 kwietnia

Koncert wiosenny Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej – 28 kwietnia, godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Mielecka Orkiestra Symfoniczna wraz z wiosną kończy swój sezon artystyczny. Bardzo udany sezon. Na finał sezonu usłyszymy muzykę: Mozarta, Brahmsa i von Suppe. Jak zwykle dyrygował będzie Franciszek Wyzga. Zapraszamy!

29 kwietnia

Eliminacje konkursu „Wygraj sukces” – 29 kwietnia, godz. 10, sala nr 1 DK SCK.

* * *

Konkurs ,,Wygraj sukces” organizowany jest już po raz 24przez Studio ,,Pro-Media” oraz Tarnobrzeski Dom Kultury. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów wokalnych w Polsce. W konkursie mogą wziąć udział wokaliści od 6 do 19 lat w czterech kategoriach wiekowych.

Inf. SCK Mielec

 

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …