Rozpoczęły się lotnicze targi ILA 2022 w Berlinie. To jedna z trzech największych wystaw lotniczych na świecie. Swoją ekspozycję przygotowało również Województwo Podkarpackie.
Efektowne stoisko Podkarpacia znajdujące się w jednej z hal wystawowych zostało przygotowane przy współpracy samorządów województwa oraz Rzeszowa i Stalowej Woli. Dziś odbyło się symboliczne oficjalne otwarcie ekspozycji. Zarząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch. W krótkim otwarciu uczestniczył prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i Tomasz Miśko, dyr. tarnobrzeskiego oddziału ARP, który reprezentował prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego.
Zależy nam na rozwijaniu innowacyjnych, nowoczesnych technologii, dlatego jako samorząd wraz z przedsiębiorcami musimy uczestniczyć w tego typu targach. Życzę państwu abyście wyjechali stąd z nowymi kontaktami, kontraktami i zamówieniami. Abyście dzięki udziałowi w targach mogli dalej rozwijać swoje firmy, a tym samym potencjał gospodarczy województwa podkarpackiego. Przypomnę, że jako jedyny region w kraju mamy inteligentną specjalizację – Lotnictwo i Kosmonautykę. 90 procent krajowego przemysłu lotniczego jest skoncentrowana u nas – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.
O wieloletni udziale w lotniczych targach wspominał również prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
Od wielu lat współpracujemy z Doliną Lotniczą i firmami z Podkarpacia przy targach lotniczych. To doskonały przykład współpracy biznesu z administracją publiczną. Wracamy tutaj z wielką przyjemnością i wielką nadzieją, że kooperacja między firmami lotniczymi będzie kwitła. Dotychczasowe działania zaowocowały tym, że w Rzeszowie i w okolicach mamy przemysł lotniczy niemal z całego świata. Jesteśmy otwarci na każdy rodzaj współpracy – powiedział podczas otwarcia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego reprezentował Tomasz Miśko, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.
Jesteśmy tutaj jako samorząd Stalowej Woli, bo chcemy oferować możliwości inwestowania. Mamy szeroką ofertę, otwieramy się na branżę lotniczą. Życzę przedsiębiorcom owocnych rozmów, które przełożą się na atrakcyjne kontrakty, mam nadzieję, że na terenie Stalowej Woli – powiedział Tomasz Miśko.
Lotnictwo to gospodarcze DNA Podkarpacia, a Lotnictwo i Kosmonautyka to inteligentna specjalizacja województwa, jedyna taka w skali całego kraju. W targach uczestniczą również przedstawiciele 33 firm z Podkarpacia z branży lotniczej, które również będą korzystać z naszego stoiska. Są to przedsiębiorcy zrzeszeni w Dolinie Lotniczej.
Jak ważna jest to impreza dla polskich przedsiębiorców niech świadczy fakt, że stanowią oni największą po Niemcach reprezentację podczas tych targów. Dziękuję panu marszałkowi i panom prezydentom za owocną współpracę przy organizacji wyjazdu na te targi. Ta pomoc jest szczególnie istotna dla małych i średnich firm. Mamy ciężkie czasy, niepewne, niestabilne, nieprzewidywalne, ale działamy i udział w tych targach na pewno zaprocentuje – dodał Marek Bujny, wiceprezes Doliny Lotniczej.
ILA to najstarsza tego typu impreza na świecie. Po raz pierwszy odbyła się w 1909 roku. Podkarpackie bierze w nich udział już po raz czwarty. Również w 2020 roku przygotowania do naszego udziału w ILA były mocno zaawansowane, ale wybuch pandemii covid19 spowodował odwołanie imprezy. Tegoroczna odbywa się więc aż po czteroletniej przerwie. W obecnej edycji bierze udział ponad 500 wystawców z całego świata. To zdecydowanie mniej niż przed pandemią.
Lotnictwo i kosmonautyka to jedna z Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego i główny motor wzrostu podkarpackiej gospodarki, to także wieloletnie tradycje związane z sektorem lotniczym. To na Podkarpaciu funkcjonuje światowej klasy klaster „Dolina Lotnicza” liczący aż 180 członków, skupiający 90% krajowej produkcji przemysłu lotniczego. To również kooperacja z globalnymi liderami branży m.in. z firmami Boeing, Airbus, Bombardier. To tutaj od niedawna funkcjonuje Podkarpacki Klaster Technologii Kosmicznych. Powołany do życia 5 listopada 2021 r.. Tworzy go ok. 30 podmiotów), a jego głównym celem jest rozbudowa krajowych kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych przy udziale sektora komercyjnego i naukowego. Jednym z pierwszych ambitnych celów jest zaprojektowanie i wyniesienie do 2026 roku pierwszej polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych. Projekt znany jest pod nazwą Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi (SSOZ).
Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor zdjęć: Michał Hubala
Biuro Prasowe UMWP