Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / Mielec jak NOSTOS – światowego formatu fotografie dotarły do Domu Kultury

Mielec jak NOSTOS – światowego formatu fotografie dotarły do Domu Kultury

W dniu 12 sierpnia 2022 r. w Centrum Wystawienniczo-Promocyjnym Domu Kultury SCK odbył się wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „NOSTOS” autorstwa wybitnego polskiego fotografika, Mariusza Janiszewskiego. Wystawa stanowi monografię fotograficzną autora od roku 2002 do 2020. W wernisażu wziął udział autor wystawy Mariusz Janiszewski oraz jej kurator Jacek Lubera, który zaprezentował sylwetkę fotografa oraz omówił zaprezentowaną w Mielcu ekspozycję. Została ona wyraźnie podzielona na trzy części. W pierwszej z nich na zdjęciach przedstawione są postacie kobiet i dziewcząt z egzotycznych krajów, w drugiej części są sportretowane dzieci z biednych podwórek i klatek schodowych także biednych krajów, a w trzeciej, tylko czarno-białej autor pokazuje ciężko pracujących ludzi, w kopalniach, portach i innych miejscach, gdzie jeszcze panuje wyzysk. Mariusz Janiszewski używa głównie obiektywu szerokokątnego pokazując zwykle kilka postaci w odróżnieniu zwłaszcza od współczesnych młodzieżowych trendów fotografowania pojedynczych ludzi, a nawet samych siebie. Wystawa Mariusza Janiszewskiego to powiew światowej fotografii w Mielcu. Jej ciekawostką jest także tzw. monograficzne ujęcie tematu w określonym czasie oraz wypełnienie sztuką fotograficzną tradycyjnego sezonu ogórkowego, który przełamał Dom Kultury w Mielcu. Można to zawdzięczać także pewnie i renomowanym partnerom eventu, w tym firmie FOTOLAB z Mielca i jej właścicielowi Stanisławowi Brygowi, również znanemu fotografowi.

Mariusz Janiszewski (urodzony w 1975 r.) to fotografik, fotoreporter oraz fotosista filmowy. Członek zespołu Martyny Wojciechowskiej realizującego telewizyjny cykl podróżniczy „Kobieta na krańcu świata”. Publikował m. in. w amerykańskiej edycji National Geographic oraz Le Journal de la photographie. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą – tak na konkursach fotografii prasowej (Grand Press Photo, WFK National Geographic Poland), jak i fotografiki studyjnej i koncepcyjnej (Hasselblad Masters, Le Prix de la Photographie de Paris / PX3). W swojej pracy podejmuje uniwersalne humanistyczne tematy, jak macierzyństwo, praca fizyczna, więzy międzypokoleniowe i rytuał społeczny, ujmując je w monumentalne ramy kompozycji przywodzące skojarzenia z malarstwem sztalugowym.

Inf. i fot. Włodek Gąsiewski

Uwaga zdjęcia otwierają się pojedynczo w nowym oknie.

Zobacz także mini foto reportaż:
https://www.facebook.com/krystyna.gargasgasiewska

Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury i oglądania swojego albumu fotograficznego z poetyckimi opisami:

„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:

https://allegro.pl/oferta/mielec-w-fotografii-ulicznej-i-slowie-20-21-12254912139

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …