Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Ocena oddziaływania inwestycji Kronospanu

Ocena oddziaływania inwestycji Kronospanu

5 sierpnia 2015 r. odbyła się konferencja prasowa prezydenta miasta Daniela Kozdęby oraz Lucjana Niziołka z Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego, poświęcona wynikom zleconej przez miasto analizy środowiskowej. Wypowiedź prezydenta oraz Analizę przedstawiamy w załączeniu.

 

reklama:

 

 

 

 

Informacja prasowa Prezydenta miasta Mielca

 

Prezydent Miasta Mielca prowadzi procedurę oceny oddziaływania na środowisko planowanej przez Kronospan Mielec Sp. z o.o. inwestycji pod nazwą "Wytwornica Ciepła Technologicznego WCT o mocy cieplnej 41 MWt w Kronospan Mielec Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 3, 39-300 Mielec". Ta inwestycja wywołuje opór społeczny i polemiki wśród mieszkańców Mielca i okolic.
Prezydent Mielca Daniel Kozdęba dokłada wszelkich możliwych starań, także wykraczających poza obowiązki ustawowe, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości i kontrowersje jakie budzi inwestycja. Dlatego przedłożony przez inwestora raport został poddany analizie przez zewnętrznych ekspertów, dodatkowo powołanych przez prezydenta miasta.
Opinia opracowana przez ekspertów wskazała wątpliwości wymagające wyjaśnienia co do treści przedłożonego raportu. Są to m.in.:
 obliczenia rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powinny zostać wykonane dla wszystkich źródeł (zorganizowanych i niezorganizowanych) zlokalizowanych na terenie zakładu. Obliczeń dokonano tylko dla jednego emitora, pomijając 40 pozostałych emitorów funkcjonujących na terenie zakładu. Dodatkowo w obliczeniach nie uwzględniono tła substancji,
 przedstawione obliczenia rozprzestrzeniania substancji w powietrzu nie pozwalają stwierdzić, czy emisje tych substancji nie powodują przekroczenia dopuszczalnych poziomów odniesienia w powietrzu oraz dopuszczalnych częstości przekroczeń, czyli czy instalacja spełnia wymagania nałożone ustawą Prawo ochrony środowiska,
 należy dokonać weryfikacji substancji wprowadzanych do powietrza z procesu spalania biomasy; w obliczeniach należy ująć tlenek węgla oraz poszczególne frakcje pyłów.
 także model rozprzestrzeniania się hałasu generowanego na terenie zakładu w obecnej formie odbiega jednak od rzeczywistej sytuacji, którą powinien wiarygodnie obrazować.
Wymienione powyżej uwagi i inne zawarte w otrzymanej opinii zostaną przekazane inwestorowi i będą wymagać z jego strony przeprowadzenia ponownej szczegółowej analizy ustaleń zawartych w przedłożonym raporcie.
Kopia opinii zostanie przekazana także do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, który obecnie analizuje przedłożony raport przed określeniem warunków środowiskowych realizacji tego przedsięwzięcia.

 

 

 

 

Sprawdź również

Pieniądze z FEP-u na oczyszczalnie ścieków, przepompownie i sieci kanalizacyjne

Ponad 183 mln złotych dofinansowania trafi do 21 podkarpackich gmin na realizację projektów z zakresu …