Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Ludzie i polityka / Oświadczenie ws. dyskusji dot. Pomnika Czynu Rewolucyjnego
Rzeszów pomnik Walk Rewolucyjnych. Zdjęcie z pocztówki RUCH 1979 r., fot. Z. Postepski

Oświadczenie ws. dyskusji dot. Pomnika Czynu Rewolucyjnego

Szanowni Państwo

W związku pojawiającymi się w przestrzeni medialnej opiniami dotyczącymi przyszłości Pomnika Czynu Rewolucyjnego przesyłam oświadczenie Zarządu Województwa w tej kwestii. Jednocześnie przypominam, że już podczas jednej z sesji toczyła się dyskusja na ten temat wywołana przez radnego Czesława Łączaka do którego propozycji zarząd przychylnie się odniósł.

TOMASZ LEYKO

rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Województwa Podkarpackiego

Rzeszów 13.02.2023

OŚWIADCZENIE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WS. INICJATYWY CZĘŚCI RADNYCH DOTYCZĄCEJ PRZEJĘCIA I WYBURZENIA POMNIKA CZYNU REWOLUCYJNEGO PRZEZ SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA

W ostatnich dniach wznowiona została dyskusja dotycząca przyszłości Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Stało się tak za sprawą kilku radnych województwa, którzy proponując usunięcie monumentu z przestrzeni publicznej, sugerują, aby to samorząd województwa był kluczowym i wiodącym podmiotem w tej sprawie.Jednakże analizy prawne, które zostały przeprowadzone w związku z powyższą propozycją przyjęcia uchwały przez sejmik, jednoznacznie wskazują, że proponowane przez inicjatorów rozwiązania (przejęcie terenu i realizacja demontażu pomnika) leżą poza kompetencjami samorządu województwa.

Jednoznacznie deklarujemy, że zarząd województwa w pełni popiera dążenia i starania do usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej i podtrzymuje padające podczas sesji sejmiku deklaracje o konkretnym wsparciu dla tego przedsięwzięcia. Pomnik Czynu Rewolucyjnego już dawno powinien zostać zdemontowany, co zakończyłoby wszelkie dyskusje i spory w tej kwestii.  

Kwestię tego typu monumentów, które propagują lub gloryfikują system komunistyczny lub inny ustrój totalitarny reguluje ustawa z 1 kwietnia 2016 roku, tzw. dekomunizacyjna. Należy więc wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje aktualnie obowiązujący system prawny, aby problem pomnika rozwiązać. W ten sposób usunięto z przestrzeni publicznej już wiele pomników czy innych instalacji propagujących negatywne i zbrodnicze wartości. Liczymy, że podobnie stanie się z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie.   

W imieniu zarządu województwa

Władysław Ortyl

Zobacz także:

Usunięty mielecki pomnik Żołnierzy Radzieckich

p r o m o c j a :

Włodek Gąsiewski, Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21

Sprawdź również

Nietrzeźwi rowerzyści na terenie powiatu mieleckiego

Policjanci z Mielca zatrzymali podczas minionego weekendu sześciu rowerzystów, którzy zdecydowali się na jazdę, mimo …